1. Avaleht
  2. Poliitika
  3. President Alar Karis B9 kohtumisel: vajame NATO idatiival tugevamat sõjalist heidutust
President Alar Karis B9 kohtumisel: vajame NATO idatiival tugevamat sõjalist heidutust

President Alar Karis B9 kohtumisel: vajame NATO idatiival tugevamat sõjalist heidutust

President Alar Karis ütles täna NATO idatiiva riike ühendaval (B9) liidrite kohtumisel Bukarestis, et liitlastel tuleb suurendada sõjalist heidutust idatiival, oma kaitsekulutusi, selgelt keskenduda kollektiivkaitsele ning käsitleda Venemaad kui kõige otsesemat ja vahetumat ohtu NATO-le.

President Karise sõnul olid kohtumisel osalenud riigipead sama meelt, et Madridi tippkohtumisele minnakse ühise seisukohaga, et kollektiivkaitse peab NATO-s olema kesksel kohal ning otsustada tuleb kaitsehoiaku suurendamine alliansi idatiival.

„NATO strateegiline kontseptsioon peab olema tulevikku vaatav ning põhinema realistlikul hinnangul julgeoleku olukorrale,“ sõnas Eesti riigipea. „Vajame idatiival tugevamat sõjalist heidutust. Balti regioonis on Venemaal jätkuvalt sõjaline ülekaal NATO ees. See peaks hõlmama suuremat liitlasvägede kohalolekut, rohkem eelpaigutatud varustust ja diviisi tasandi juhtimist.“

„Venemaad heidutab ainult usutav sõjaline jõud ja see on see, mida me täna vajame. Venemaa strateegilised eesmärgid ei ole muutunud,“ ütles president Karis.

Eesti riigipea sõnul tuleb otsustavalt suurendada toetust Ukrainale. „Ukrainal on sõja võitmiseks vaja ründerelvastust,“ ütles president Karis. „Paljud riigid on märkimisväärses mahus abi andnud, kuid sõja tänane käik näitab, et sellest hetkel ei piisa sõja võitmiseks. Ukraina vajab rohkem tulejõudu ja suurema laskekaugusega relvi.“

President Karise sõnul peab NATO Madridis kinnitama, et avatud uste poliitika kehtib ning Soome ja Rootsi saavad alustada ühinemisprotsessi. „Loodan väga, et Soome ja Rootsi NATOga liitumisega seotud erimeelsused lahenevad võimalikult kiiresti,“ ütles president Karis. „See oleks NATO ühtsuse tugev märk, annaks lootust ka teistele kandidaatidele.“

President Karis kohtus Bukarestis kahepoolselt Bulgaaria riigipeaga Rumen Radeviga, kellega räägiti Euroopa Liidu laienemisest, kahepoolse koostöö arendamisest Eesti ja Bulgaaria vahel ning e-valitsemisest.