Eesti digiriigi edulugu on jõudnud miljoniteni
EASi ja KredExi ühendasutuse e-Eesti esitluskeskus tähistab oma 14. sünnipäeva. Aastate jooksul on esitluskeskust külastanud ligi 5800 delegatsiooni ja Eesti digiriigi eduloost on osa saanud miljonid inimesed üle maailma. Tänu esitluskeskuses loodud kontaktidele arendatakse praegu andmevahetusplatvormi ka Mehhikos.
Huvi e-Eesti eduloo ja meie kogemuste vastu püsib kõrge ning Eesti digiühiskonda tuuakse endiselt kogu maailmas eeskujuks.“Parimate praktikate jagamine, pidev üksteiselt õppimine ja vastastikune inspireerimine on riikide digiarengu vedur. Esitluskeskus on juba 14 aastat aidanud ehitada usalduslikke koostöövõrgustikke, mille mõju Eesti majandusruumile on mõõtmatu.
Globaalne konkurents üha tiheneb ja e-Eesti esitluskeskus muudab meie IKT sektori hääle kuuldavamaks, edendab kohalike ettevõtjate ekspordivõimalusi ning annab läbi Eesti digiühiskonna maine kujundamise hoogu majandusarengule, millest saavad moel või teisel osa kõik inimesed,“ ütles digiarengu asekantsler Luukas Kristjan Ilves.
Eelmisel aastal külastas esitluskeskust 440 delegatsiooni ning 6500 inimest. „2022. aastasse astusid paljud lootusega, et Covid hakkab taanduma ning maailm avaneb taas reisimiseks. Eestile ja paljudele meie piirkonna riikidele tõi see kaasa aga hoopis uue ja suure määramatusega seotud kriisi – veebruaris algas sõda Ukrainas. Kui enne 2020. aastat jõudis meie juurde ligi 1000 delegatsiooni aastas, siis kriisiaastatel oli vaja panustada oluliselt rohkem e-Eesti rahvusvahelisse nähtavusse, viia keskuse teenused online-formaati ning läheneda klientidele proaktiivselt. Sihikindel töö viis 2022. külastused taas tõusule, millest annab kinnitust nii külastusstatistika kui läbi viidud äriprogrammide arv,“ ütles esitluskeskuse juht Ave Lauringson.
“Digiriigi loo jagamine ei piirdu ainult füüsiliselt Eestisse tulevate inimestega – meie esitlejad ja e-Eesti kõneisikud on oodatud külalised tunnustatud globaalsetel (online) konverentsidel ning e-Eesti teemad saavad regulaarselt rahvusvahelises meedis kajastust, misläbi jõuab digiriigi sõnum mitme miljoni inimeseni,” täiendas Lauringson.
Viimaste aastate globaalselt keerulised olud on pakkunud ka uusi võimalusi. „Avaliku sektori delegatsioonid, mis moodustavad keskmiselt 47% kõigist delegatsioonidest, on Covidi tõttu pidanud kiirendama kodanikele pakutavate teenuste digitaliseerimist. Sõda Ukrainas on toonud teemaks aga riigi kestlikkuse küsimuse – andmesaatkondade loomise, teenuste pakkumise sõjaajal jms,“ selgitas Lauringson.
Lisaks Eesti digitaliseerimise lugu tutvustamisele on keskuse üks eesmärkidest viia välisriikide huvilised kokku Eesti ettevõtetega, kes on Eesti e-lahenduste taga ja kasvatada seeläbi Eesti IKT eksporti. Näiteks külastasid 2021. aastal esitluskeskust Mehhiko Querétaro osariigi esindajad, kes olid huvitatud Eesti X-tee lahendustest. Esitluskeskus viis nad kokku Eesti ettevõttega Roksnet, kes aitas neil välja töötada oma andmevahetuse platvormi, läbi mille nad pakuvad täna oma digitaliseeritud teenuseid osariigi miljonitele inimestele.
“Ettevõtjate poolt ellu kutsutud esitluskeskus on olnud viimased 14 aastat aken uutele turgudele. Läbi keeruliste perioodide on alati leidnud nutikaid lahendusi ja innovaatilisi viise, kuidas Eestit ja siin tehtud IT lahendusi välismaailmale presenteerida. Läbi aastate on ta saanud kvaliteedimärgiks esitluste tegemisel ja seda on tunda saanud sajad Eesti ettevõtjad, kes loodavad vähemalt sama perioodi vältel head koostööd jätkata,” lausus Flowit Partner ja ITLi president Juhan-Madis Pukk.
E-Eesti esitluskeskus on rahvusvaheline kompetentsi- ja infokeskus avaliku sektori kõrgeima taseme otsustajatele ja poliitikakujundajatele, aga samuti välismaistele eraettevõtetele. Eesti riigi jaoks on keskus peamiseks partneriks e-Eesti rahvusvahelise maine kujundamisel.
Aastate jooksul on keskust külastanud riigijuhte, avaliku sektori otsustajaid, akadeemikuid, ajakirjanikke, ettevõtjaid ja investoreid enam kui 130 riigist. Keskuses on e-Eesti lugu kuulanud näiteks Hollandi kuningas Willem-Alexander, Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi, Euroopa parlamendi juht Roberta Metsola, Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen, Saksamaa liidukantsler Angela Merkel, Jaapani majandusminister Akira Amari ning suurettevõtted nagu Deutsche Post, Google, Baker Hughes General Electric, Novartis, Fujitsu jpt.