Nafta Filmsist sai Eesti esimene roheline filmitootja
Nafta Films alustas esimese Eesti ettevõttena süsinikneutraalset filmide ja reklaamide tootmist nii kodumaistele kui ka rahvusvahelistele klientidele. CO2 neutraalne tootmine suurendab Eesti filmisektori konkurentsivõimet ja avab ukse uute filmi- ja reklaamiprojektide Eestisse tootmisele.
Nafta Filmsi jätkusuutlikkuse valdkonna juht Olga Hartšuk selgitas, et kuigi filmide tootmine on traditsiooniliselt väga suure CO2 jalajäljega valdkond, võttis ettevõte esimesena Eestis kasutusele lahendused, mis võimaldavad pakkuda süsinikneutraalset filmitootmise teenust. „Hakkasime oma tegevuse süsiniku jalajälge kaardistama mõned aastad tagasi, kui meie rahvusvahelised kliendid tundsid huvi rohelise reklaamitootmise vastu. Kuigi Eestis pole jätkusuutlikust filmitootmisest seni eriti räägitud ja loomevaldkonnas pole tavaks ka rohelised kontorid, lähtuvad rahvusvahelised ettevõtted partneri valikul üha enam tootmise jalajäljest.”
Hartšuk tõi välja, et Nafta Films tootis esimese CO2 neutraalse reklaamfilmi Neste My biokütustele. „Filmitööstuses saab välja arvutada ühe võttepäeva süsiniku jalajälje. Kalkulatsioonis võetakse aluseks kogu filmitootmise protsess, alustades transpordist ja kasutatavatest materjalidest kuni toiduvalikuteni. Nende andmete kasutamine võimaldab planeerida filmivõtted nii, et tootmine ei avaldaks keskkonnale mõju.”
Audiovisaalvaldkonna projektide CO2 mõõtmiseks on mitmeid rahvusvaheliselt tunnustatud online kalkulaatoreid, mille kasutamisel tuleb arvestada regiooni, kus projekti mõjud keskkonnale aset leiavad. Nafta Filmsil aitab keskkonna jalajälge mõõdistada Bureau Veritas Eesti. “Saadud andmed aitavad muutuda filmitööstusel rohelisemaks ning suurendada Eesti filmitootjate konkurentsivõimet rahvusvaheliselt, sest keskkonnasäästlikkusel on üha suurem roll nii võttepaiga valimisel kui ka rahastusotsuste tegemisel. Näiteks küsis Volkswagen autoreklaamide tootmise hinnapakkumiste juurde juba aasta tagasi rohesertifikaati,” selgitas Olga Hartšuk.
Tallinna Ülikooli andmetel tekib ühe kassahitist filmi tootmisel sadu tonne prügi ja eraldatakse üle 3300 tonni süsihappegaasi, mis võrdub seitsme miljoni kilomeetrise autoretkega. Sellise koguse CO2 sidumiseks tuleks istutada üle 1700 hektari metsa. Tavalised suurfilmid tekitavad üle 1000 tonni CO2, väiksemad filmid aga 400–700 tonni. Ühe tunniajase teleseriaali osa tootmise mõju keskkonnale on 77 tonni CO2. Enam kui pool filmitootmise heitkogustest on seotud transpordiga, millest 30 protsenti on lennureisid ja 70 protsenti maismaatransport. Ülejäänu on seotud energiatarbimisega, sealhulgas elektri- ja gaasivarustusega ning diiselgeneraatoritega, et toota võttekohtades elektrit.
Olga Hartšuki sõnul võiksid jätkusuutlikumast reklaami- ja filmitootmisest olla esimesena huvitatud need Eesti ettevõtted, kes pakuvad rohelisi teenuseid ja otsivad võimalusi CO2 jalajälje vähendamiseks kogu tootmis- ja tarneahela lõikes. „Näiteks, kui LHV Pank pakub rohelist kodulaenu, siis võiks ka selle teenuse reklaam olla toodetud süsinikneutraalselt. Keskkonnasõbralikke väärtusi kannavad ka teised Eestis tegutsevad pangad, samuti elutähtsate teenuste pakkujad, näiteks Utilitas, Eesti Energia ja paljud teised ettevõtted, kes on võtnud eesmärgiks vähendada oma tootmise jalajälge.”
Nafta films on ka Eesti esimene loomevaldkonna ettevõte, kes on saanud Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskus SA juhendamisel rohelise kontori EKJA tunnistuse.
„Meie firma näitel võib julgelt öelda, et oma kontori roheliseks muutmiseks ei tule ettevõtetel tingimata uude majja kolida. Ka vanas hoones asuvat kontorit saab renoveerida ja ümber kujundada rohelisemaks. Roheline kontor algab meie inimeste teadlikkusest – sellest, kui sageli ja millega nad tööle ja koju sõidavad, milliseid toidunõusid kasutavad, kui palju prügi ja digiprügi tekitavad. Kuna loomemajanduses on suurim ressurss inimesed, siis on meie valdkonnas väga oluline ka meie inimeste heaolu ja sotsiaalne vastutus,” selgitas Hartšuk.
Keskkonnaministeeriumi kodulehel saab kasutada tasuta mudelit oma süsiniku jalajälje väljaarvutamiseks.
- 2009. aastal asutatud Nafta Films on Eesti suurim täisteenust pakkuv filmitootmisettevõte, mis toodav audiovisuaalset sisu nii lühi- kui mängufilmide, teleproduktsioonide, telereklaamide, VR jm formaadis. Ettevõte pakub filmitootmisteenust Eestis, Lätis, Leedus, Soomes ja paljudes teistes riikides.