Kesklinna lisandusid kaasava eelarve raames bussiootepaviljonidele rohekatused
Tallinna 2023. aasta kaasava eelarve konkursi võitis kesklinnas 333 poolthäälega idee luua putukapeatused ehk paigaldada bussiootepaviljonidele taimekatused. Kesklinna valitsuse eestvedamisel paigaldati möödunud nädalal linnaosa 11 bussiootepaviljonile roheline kate.
Kesklinna vanema Monika Haukanõmme sõnul kannab Tallinn tänavu Euroopa rohelise pealinna tiitlit ning sedasorti innovaatilised ideed annavad hea võimaluse muuta Tallinn keskkonna- ja inimsõbralikumaks. Kesklinna elanikud on alati valinud häid, keskkonda rikastavaid ideid – mullu istutati kesklinna 108 puud ning tunamullu paigaldati tänavatele ja parkidesse avalikke joogiveekraane. „Tänavuse aasta kaasava eelarve võiduidee on hea näide, kuidas hallile ja tühjale alale on võimalik tuua taimede rohelust ja putukate suminat. Võttes arvesse inimeste toetust sellele ideele, siis üha suurem on ootus, et moodne linnaruum oleks rohelisem ja elukeskkonda toetavam,” ütles Haukanõmm. „Kuigi paberil näis projekt olevat imelihtne, siis erinevate partneritega kokkulepete saavutamine oli aeganõudev. Lisaks vajasime täielikku kindlust, et bussiootepaviljonid suudavad seda raskust kanda. Lõppude lõpuks valdab mind aga suur rõõmu- ja tänutunne, et oleme taas pidanud oma sõna ning järjekordse kaasava eelarve idee ellu viinud. Aitäh ideeautorile ja kõigile osapooltele, kes nõu ja jõuga abiks olid.”
Bussiootepaviljonidele paigaldati Lõuna-Eestis kasvatatud kukeharjamatid, milles kasvavad erinevas koosluses 5–8 kukeharjaliiki. Kukehari osutus valituks, kuna paigaldamishetkeks täiskõrguse saavutanud taimed annavad nö kohese efekti. Lisaks on kukehari taimeliik, mis ei vaja niitmist, väetamist ega ka eraldi kastmist. Seega on hooldusvajadus minimaalne.
Kaasava eelarve võiduidee autor Kaire Sõmer pakkus putukapeatuste idee välja mõned aastat tagasi Hollandis Utrechtis bussipaviljonidele rajatud rohekatuste eeskujul. „On väga tore näha kui linna toel unistused täituvad ja algselt ehk teostamise mõttes keerukad tunduvad, pisut teistmoodi roheideed, jõuavad teostuseni. Iga lisanduv rohepind linnas teeb heameelt. Jään ootama putukapeatuste õitsemist ja loodan, et rohekatustest on rõõmu nii putukatele kui linlastele.”
Kaasav eelarve tähendab seda, et kõik Tallinna elanikud saavad esitada oma kogukonnale meelepäraseid ideid, mida linna raha eest võiks rajada. Kusjuures kaasava eelarve raha saab kasutada üksnes avaliku kasutuse ja vaba juurdepääsuga objektide jaoks. Esitatud ideede teostatavust hindab ekspertkomisjon ning sõelale jäänud ideed liiguvad edasi tutvustamisele, arutamisele ja seejärel rahvahääletusele.
- Putukapeatuste asukohad leiab kaardilt.