1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. Selgusid selle aasta esimesed „Tervist edendav töökoht“ märgise saajad
Selgusid selle aasta esimesed „Tervist edendav töökoht“ märgise saajad

Selgusid selle aasta esimesed „Tervist edendav töökoht“ märgise saajad

Tervise Arengu Instituut (TAI) kutsus möödunud sügisel juba teist aastat järjest koostöös Tööinspektsiooniga tööandjaid taotlema „Tervist edendav töökoht“ märgist. „Tervist edendav töökoht“ märgis kannab sõnumit, et seda omavas organisatsioonis väärtustatakse töötajaid ja tegeletakse järjepidevalt ja süsteemselt turvalise, tervist väärtustava, tervislikke eluviise ning valikuid soodustava keskkonna kujundamisega.

Taotluse esitas 41 organisatsiooni ning tänaseks on esimesed viis tööandjat selle läbi tiheda sõela värskelt ka pälvinud.

Foto: Shutterstock

„Kõik tööandjad, kes on asunud märgise taotlemise teekonnale, väärivad tunnustust. Majanduslikult raskematel aegadel peavad paljud ettevõtted valima, kas koondada ja hoida oma inimeste pealt kokku või siis vastupidi – neid toetada ning luua neile tervislikumad töötingimused. Meil on meil hea meel tõdeda, et märgise saamise nimel pingutatakse sisuliselt,“ tunnustas TAI ennetuse ja tervisedenduse osakonna vanemspetsialist Katrin Kärner-Rebane. „Tööandjad, kes nüüd märgised saavad, on oma töökoha ja tööperega seotud andmetele tuginedes koostanud nii töötajaid kui juhtkonda kaasates läbimõeldud, selgelt eesmärgistatud tegevuskavad oma töötajate tervise toetamiseks,“ kiidab Katrin Kärner-Rebane.

Majanduslikult raskematel aegadel peavad paljud ettevõtted valima, kas koondada ja hoida oma inimeste pealt kokku või siis vastupidi – neid toetada ning luua neile tervislikumad töötingimused.

Tänaseks on esimestena saanud 2025. aastal „Tervist edendav töökoht“ märgise kasutusõiguse järgmised tööandjad:

  • Estravel Group AS
  • Estover Piimatööstus OÜ
  • Registrite ja Infosüsteemide Keskus
  • Riigi Info- ja Kommunikatsioonitehnoloogia Keskus
  • Tallinna Mardi Lasteaed
Foto: Freepik

Tööandjatel oli võimalus esitada koos taotluse ja töökoha tervisedenduse enesehindamisküsimustikuga kohe tegevuskava järgmiseks kolmeks aastaks (2025–2027). Seda võimalust kasutas 15 tööandjat.

„Näeme, et igal aastal lisandub tööandjaid, kes soovivad panustada süsteemsemalt töötajate tervise ja heaolu nimel. Statistikaameti poolt läbiviidud tööelu 2021. aasta uuringust selgus, et oma töötajate tervise edendamisega tegeleb enda sõnul 87% ettevõtetest. Samas erineb arusaam, mida tervisedenduse all mõistetakse. On neid tööandjaid, kelle puhul on piisav panustada puhkeruumis kaasaegse kohviautomaadi kasutamise võimaldamisega või korraldades kord aastas töötajatele spordivõistlus. Sellise tegevusplaani pealt jääb õhku küsimus, kuivõrd mõjusalt ja süsteemselt on sellega töötaja heaolu ja tervisekäitumist mõjutatud,“ selgitab Katrin Kärner-Rebane.

Näeme, et igal aastal lisandub tööandjaid, kes soovivad panustada süsteemsemalt töötajate tervise ja heaolu nimel.

Talvises hindamisvoorus osalenud tööandjate tegevuskavades oli fookus vaimset tervist toetava töökeskkonna kõrval peamiselt ergonoomia ja liikumisaktiivsuse edendamisel.

Foto: Freepik

Sügisel taotluse esitanud ülejäänud 35 tööandjat saavad soovi korral praegu oma tervisetiimidega osaleda erinevatel koolitustel ja kohtumistel.

„Kõigil taotlejatel on võimalus osaleda tervisedenduse korraldust toetavatel koolitustel. Soovime pakkuda töökohtades tegutsevatele spetsialistidele nende tööd ja tegevuskava koostamist toetavaid teadmisi, inspiratsiooni ja tööriistu tervist toetava töökeskkonna kujundamiseks organisatsiooni ja tiimide tasandil (sh vaimse tervise toetamine, liikumisaktiivsuse edendamise, tasakaalustatud toitumise teemal),“ selgitab Katrin Kärner-Rebane.

Soovime pakkuda töökohtades tegutsevatele spetsialistidele nende tööd ja tegevuskava koostamist toetavaid teadmisi, inspiratsiooni ja tööriistu tervist toetava töökeskkonna kujundamiseks organisatsiooni ja tiimide tasandil.

  • Järgmiste taotlejate osas teeb ohutusalast eelhindamist hetkel Tööinspektsioon ning tegevuskavade esitamise tähtaeg neile taotlejatele on 15. aprill.
  • Järgmised märgise saajad tehakse teatavaks pärast kevadist hindamist hiljemalt juunikuus.
  • TAI annab märgise taotlusvooru edukalt läbinud tööandjale kasutusse tasuta ja tähtajaliselt kolmeks aastaks.
  • Märgise saajad avaldame TAI veebilehel: „Tervist edendav töökoht“ märgis | Terviseinfo