1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. Eestist alguse saanud innovatsioon pälvis kõrge tunnustuse
Eestist alguse saanud innovatsioon pälvis kõrge tunnustuse

Eestist alguse saanud innovatsioon pälvis kõrge tunnustuse

Brüsselis toimuva valdkonna suursündmuse Masters of Digital 2025 raames kuulutati Eesti tehnoloogiaettevõte Pactum AI Euroopa üheks lootustandvamaks tehnoloogiaettevõtteks, pälvides eile õhtul maineka Future Unicorn Award 2025 auhinna.

Foto: Digital Europe

Konkursi korraldas Euroopa juhtiv tehnoloogiaorganisatsioon DIGITALEUROPE, eesmärgiga tõsta esile iduettevõtteid, millel on potentsiaal kasvada üksarvikuks ehk saavutada vähemalt miljardi dollari suurune turuväärtus. Pidulikul gaalaõhtusöögil andis auhinna Pactumi kaasasutajale ja tegevjuhile Kaspar Korjusele üle Euroopa Komisjoni idufirmade, teadusuuringute ja innovatsiooni volinik Ekaterina Zaharieva. Korjusele öeldi: „Auhind kinnitab agentide tehisintellekti ja Pactumi olulisust hanke- ja tarneahelate jaoks. Teie innovatsioon viib Euroopat edasi – vajame rohkem just teiesuguseid tulevasi ükssarvikuid.”

Kaspar Korjus
Foto: Digital Europe

Auhinna eesmärk on tunnustada kiiresti kasvavaid Euroopa tehnoloogiaettevõtteid, kelle uuenduslikud lahendused kujundavad tulevikuturge. Konkursile esitavad kandidaate ettevõtlusorganisatsioonid 29 riigist üle Euroopa ning Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liit (ITL) nomineeris Pactum AI auhinnakandidaadiks tänu ettevõtte innovatiivsele panusele tehisintellekti ja automatiseeritud läbirääkimiste vallas.

Pactum AI on Eesti-Ameerika iduettevõte, mis arendab tehisintellektil põhinevaid juturoboteid, mida suurfirmad kasutavad lepingutingimuste läbirääkimiseks, säästes sellega hulgaliselt töötajate aega ja ressursse. Alates ettevõtte asutamisest 2019. aastal on Pactum AI automatiseerinud miljardite dollarite väärtuses läbirääkimisi Fortune 500 ettevõtetele, sealhulgas Walmartile, Vodafone-ile ja Maerskile.

Pactum AI tegevjuhi Kaspar Korjuse sõnul on tunnustus oluliseks verstapostiks ettevõtte arengus.

“Meie ärimudel tõestab, et AI-agendid ei ole tulevikutehnoloogia – need loovad juba täna reaalset ärilist väärtust. Kuigi AI aruteludes on seni domineerinud generatiivne AI, on just intelligentsed AI-agendid see osa tehisarust, millel on potentsiaal äriprotsesse tõeliselt efektiivistada. Meie AI-agendid loovad mõõdetavat kasu, aidates ettevõtetel muuhulgas optimeerida tarnijate lepinguid ning muuta tööprotsessid senisest tõhusamaks. Lisaks sellele, et auhind on tunnustus meie tiimi suurele tööle ja pühendumusele, on see märk, et Euroopast sündinud innovatsioon suudab konkureerida maailma absoluutsete tippudega. Oleme valdkonna arengu eestvedajad, näidates, kuidas autonoomne AI suudab tuua käegakatsutavaid, rahaliselt mõõdetavaid tulemusi. AI ei ole seega ainult tööriist automatiseerimiseks, vaid ülivõimas tugi ettevõtetele,” kommenteeris Korjus saavutust.

Foto: Digital Europe

Future Unicorn Award-i on välja antud alates 2018. aastast, tunnustades Euroopa lootustandvamaid tehnoloogiaettevõtteid ja aidates neil pääseda suurema avalikkuse ette ning suurendada oma mõju tehnoloogiasektoris. Auhinna on varem võitnud mitmed silmapaistvad ettevõtted, nende seas Hispaania kvantarvutuse valdkonnas tegutsev Multiverse Computing (2024), Hispaania küberjulgeolekuettevõte Red Points (2023), Ühendkuningriigi tarneahela jälgitavuse valdkonna liider Circulor (2022) ja Ungari tehisintellektil põhinevaid tervishoiulahendusi pakkuv Oncompass Medicine (2021).