
Asutati sihtasutus TI-Hüpe, mille eesmärk on hoida Eesti hariduse kvaliteeti tipptasemel
4. aprillil asutati sihtasutus TI-Hüpe, mille nõukogusse kuuluvad Kristi Vinter-Nemvalts, Oleg Švaikovski, Hannes Tamjärv, Andre Visse ja Linnar Viik. Sihtasutuse ülesandeks on TI-Hüppe haridusprogrammi elluviimine.
SA TI-Hüpe nõukogu esinaine Kristi Vinter-Nemvalts selgitas, et kuna TI-Hüpe on avaliku ja erasektori koostööprojekt, siis on programmi elluviimiseks vajalik sihtasutuse moodustamine. Aprilli alguses asutatud SA TI-Hüpe nõukogusse valiti Tallinna Ülikooli kantsler Kristi Vinter-Nemvalts, Püha Johannese Kooli füüsikaõpetaja ja gümnaasiumi juhataja, Lae End haridusprogrammi vilistlane Oleg Švaikovski, Telia Eesti tegevjuht Andre Visse, Rocca Al Mare Kooli asutaja, ettevõtja Hannes Tamjärv ning Tiigrihüppe ja TI-Hüppe asutajaliige, ettevõtja Linnar Viik.

Vinter-Nemvaltsi sõnul on nõukogu kõige pakilisem töö juhatuse liikmete värbamine, et sihtasutus saaks täiemahuliselt käivituda. “Liigume kiirelt edasi õpetajate koolituste väljatöötamisega. Järgnevate kuude sisse mahuvad ka kohtumised rahvusvaheliste partneritega ning lepingute sõlmimise ettevalmistused. Samuti asume arutama vajadusi ja võimalusi akadeemiliseks koostööks, et nii õpilased kui õpetajad saaksid võimalikult hästi toetatud ning nende edusammud või vajakajäämised oleksid kiirelt märgatud ja nendega oleks võimalik koheselt tegeleda,” selgitas nõukogu esinaine.
Asume arutama vajadusi ja võimalusi akadeemiliseks koostööks, et nii õpilased kui õpetajad saaksid võimalikult hästi toetatud ning nende edusammud või vajakajäämised oleksid kiirelt märgatud ja nendega oleks võimalik koheselt tegeleda.
Tänavu aprillist novembrini pakub Haridus- ja Teadusministeerium koostöös Eesti Haridustehnoloogide Liiduga üldharidus- ja kutsekoolidele võimalust viia oma koolis läbi tehisaru praktilisi kasutusvõimalusi tutvustavaid töötubasid. Töötubade toimumine on juba kokku lepitud 140 kooliga, kelle hulgas on nii gümnaasiume kui ka rakenduslikku keskharidust pakkuvaid kutseõppeasutusi. Gümnaasiumiõpetajatele suunatud TI-Hüppe programmi koolituste täpsem info jõuab koolidesse 21. aprillil.

Mis on TI-Hüpe 2025?
- TI-Hüpe on Tiigrihüppest inspireeritud ning avaliku ja erasektori koostöös sündiv haridusprogramm, mille raames saavad Eesti koolinoored ja õpetajad juurdepääsu maailma juhtivatele tehisintellekti õpirakendustele ja vajalikud oskused nende targaks kasutamiseks õppetöös.
- Projekti esimeses etapis saavad 20 000 10.-11. klasside gümnasisti ja nende 3000 õpetajat 1. septembril 2025 ligipääsu maailma juhtivatele tehisintellektil põhinevatele haridusakendustele.
- TI-Hüppe käivitamisele on kaasa aidanud Vabariigi Presidendi diginõukoda, Haridus- ja Teadusministeerium ning mitmed erasektori esindajad, teiste seas Jaan Tallinn, Kaarel Kotkas ja Taavet Hinrikus.
TI-Hüppe eesmärgid
- Hoida Eesti hariduse kvaliteeti tipptasemel, andes õpilastele ja õpetajatele kaasaegsed õpitööriistad, mis muudavad nad targemaks õppijaks.
- Lõimida tehnoloogia sujuvalt haridusse, pakkudes teadmisi ning tuge TI-põhise õpitarkvara tõhusaks rakendamiseks õppetöös.
- Tõsta eestlaste rahvusvahelist läbilöögivõimet.
- Perioodil kevadest suveni 2025 töötavad TI-Hüppe algatajad paralleelselt neljal suunal:
- Rakendusüksuste loomine, kes juhivad TI-Hüppe programmi väljatöötamist ja elluviimist.
- Litsentside läbirääkimised, mille eesmärk on võtta Eesti koolides kasutusele maailma juhtivad tehisintellekti rakendused. Vastavad läbirääkimised on alanud OpenAI ja Anthropicuga, plaanis on kaasata ka teisi huvilisi.
- Õpetajate koolitamine – õpetajatele antakse uued tööriistad, teadmised ja võimalused, kuid õppeprotsessi kujundamises on õpetaja autonoomne ja pädev.