1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. HEATEO OLULISUS I Küsitlus: 80% inimestest on andnud oma panuse kellegi päeva paremaks tegemisse
HEATEO OLULISUS I Küsitlus: 80% inimestest on andnud oma panuse kellegi päeva paremaks tegemisse

HEATEO OLULISUS I Küsitlus: 80% inimestest on andnud oma panuse kellegi päeva paremaks tegemisse

Peaasi.ee tellitud küsitluse tulemused näitavad, et 80% vastanutest on teinud mõne pisikese heateo, et kellegi päeva rõõmu tuua. Teistest rohkem on kedagi mõne lahke teoga rõõmustanud 60–74-aastased (93%) ja Tartumaa elanikud (89%). Samuti on vanemaealised teistest rohkem kogenud positiivseid emotsioone loovaid heategusid enda suunal.

Foto: Freepik

„Kuigi tänases maailmas on palju pinget, ebakindlust ja väsimust, on hoolimine ja lahkus inimeste sisse alles jäänud. Just inimlik tähelepanu ja väike lahke tegu – sõbralik sõna, abi pakkumine või siiras märkamise hetk – võivad kellegi päeva helgemaks muuta. Teiste märkamine ja toetav hoiak aitavad säilitada kuuluvust pere- ja sõpruskondades, tööl, koolis ja naabruskonnas ning see on oluline, et hoiaksime kokku,“ ütles Peaasi.ee tegevjuht, kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa.

Just inimlik tähelepanu ja väike lahke tegu – sõbralik sõna, abi pakkumine või siiras märkamise hetk – võivad kellegi päeva helgemaks muuta.

Eesti elanike vaimse tervise harjumusi uurinud küsitlusest selgus, et 51% vastanutest on viimase kahe kuu jooksul midagi ette võtnud, et oma vaimset tervist tugevdada või stressi maandada. 35% vastanutest võtab päeva jooksul vähemalt tunnikese puhkamiseks ja sama palju inimesi pühendab päevast enam kui tunni liikumisele. Enam kui pooli oma toidukordi hindas tervislikuks 35% vastanutest ning 20% peab tervislikuks enamikke oma toitumiskordi. Oma toitumisharjumusi hindavad kõige vähem tervislikuks 40–49-aastased.

Foto: Freepik

Anna-Kaisa Oidermaa sõnul on suhtlemine ja positiivsete emotsioonide loomine jäänud inimeste elus tagaplaanile ning see on murettekitav. „Pisut rohkem kui 40% ei planeeri mõnusale suhtlemisele ega positiivsete emotsioonide loomisele üldse aega. Selline olukord võib viia üksilduseni ja vähendada vaimset vastupidavust. Selle vältimiseks on oluline vahel ka jõuga endale aega võtta, et suhelda toredate inimestega ja teha tegevusi, mis rõõmu pakuvad,“ selgitas ta.

Küsitlusest selgus ka, et 68% vastajatest leiab, Eestis ei pöörata inimeste vaimsele tervisele piisavalt tähelepanu.

  • Peaasi.ee tellitud küsitluse viis läbi Socio uuringukeskus eesmärgiga selgitada välja, kuidas Eesti elanikud oma vaimse tervise tugevdamiseks kasutavad viit vaimse tervise vitamiini, mis on positiivsed emotsioonid, head suhted, uni ja puhkamine, liikumine ning tasakaalustatud toitumine.