
Riik hoogustab teadus- ja arendustegevust: ettevõtjad said tuge 1400 eksperdi rakendamisel
Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium ning Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus (EIS) toetasid teist aastat ettevõtteid, kus on palgal teadus- ja arendustööd tegevad eksperdid, et hoogustada kallimate ning rahvusvahelistel turgudel konkurentsivõimeliste toodete ja teenuste osakaalu kasvu Eesti majanduses.
Majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo sõnul on toetuse eesmärk julgustada ettevõtteid järjepidevalt investeerima teadus- ja arendustegevusse, et kasvatada tootlikkust.
“Toetuse kasutajate arvestatav hulk erinevatest sektoritest näitab, et üha enam ettevõtjaid investeerib innovatsiooni. Eesti ettevõtjate teadus- ja arendustegevuse investeeringud on aasta-aastalt kasvanud, aga selleks, et jõuda järele Põhjamaadele, tuleks kahekordistada nii investeeringute mahtu kui ka teadus- ja arendustöötajate arvu erasektoris. Riigi roll on siinkohal anda selge sõnum, et meie eesmärk on suurendada tehnoloogiamahukate ettevõtete osakaalu majanduses ning soodustada teadus- ja arendustöötajate palkamist erasektoris,” selgitas Keldo.
Toetuse kasutajate arvestatav hulk erinevatest sektoritest näitab, et üha enam ettevõtjaid investeerib innovatsiooni.
Toetus põhineb juba tehtud kuludel: seekordses voorus anti toetust 50% ulatuses 2024. aasta teisel poolel teadus- ja arendustöötajate eest makstud tulumaksust. Ettevõtjad üle Eesti näitasid toetuse vastu kasvavat huvi, sel korral rahastati enam kui 200 ettevõtet üle Eesti kogusummas ligi 2,2 miljonit eurot. Toetus aitas palka maksta 1400 eksperdile eri sektorites.

„Ettevõtjad on välja toonud, et toetus annab julguse innovatsiooni teha ja võimaldab vabastada ressursse riskantsematele algatustele, millest võib tulla järgmine läbimurre. Asjaajamise lihtsus teeb toetuse sobivaks nii ettevõtetele, kus töötavad terved teadus-ja arendusosakonnad, kui ka neile, kes alles esimese töötaja abil arendusprojektidega katsetavad,” kommenteeris EISi juhatuse liige Sigrid Harjo.
Asjaajamise lihtsus teeb toetuse sobivaks nii ettevõtetele, kus töötavad terved teadus-ja arendusosakonnad, kui ka neile, kes alles esimese töötaja abil arendusprojektidega katsetavad.
Harjo lisas, et ettevõtte kasu teadus- ja arendustöötajatest ei piirdu kitsalt nende tööga: „Teadus- ja arendustöötajad jagavad oma kompetentsi teiste töötajatega organisatsioonis ning muutub kogu ettevõtte hoiak uuenduste suhtes. Samuti toob toetus kaasa ettevõtete tihedama suhtluse ülikoolide jt teadusasutustega ning kasvatab ka teadusasutuste huvi oma lahenduste kommertsialiseerimise vastu.”

Keskmiselt töötab taotluse esitanud ettevõttes kuus teadus- ja arendustöötajat, kuid ettevõtete lõikes ulatub teadus- ja arendustöötajate arv ühest mitmekümneteni. Näiteks doktorikraadiga ekspertide tööle tuginev biotehnoloogiaettevõte ja ravimiarendaja Icosagen taotles kokku 79 teadus- ja arendustöötaja kulude katmist.
Rahastatud ettevõtted tegutsevad väga erinevates majandussektorites. Kõige enam laekus taotlusi info- ja sidevaldkonna ning töötleva tööstuse ettevõtetelt. Ka kaubandus-, finants- ja energeetikaettevõtted näitasid tugevat huvi. Toetust jagus peaaegu kõigisse maakondadesse – enim taotleti ootuspäraselt Harju- ja Tartumaal, kus on ka enim ettevõtteid.
Taotlemise teeb ettevõtetele lihtsaks see, et kogu protsess on bürokraatiavaba – arvestus toimub Maksu- ja Tolliameti andmete põhjal ning ei nõua projektiplaane ega lisadokumente. Taotlemine võtab keskmiselt alla 30 minuti ning ei too toetuse saajatele kaasa aruandluskohustust.
Toetust saavad taotleda kõik Eestis registreeritud ettevõtted, kelle palgal on vähemalt üks teadus- ja arendustöötaja. Selleks võib olla teaduskraadi või kõrgharidusega spetsialist või ka kutsetunnistusega tehnik, kes töötab teadlase või inseneri juhendamisel ning osaleb teadus- või arendustöös.
Toetust rahastatakse riigieelarvest. Järgmine ehk kolmas voor on plaanis avada augustis ning siis arvestada toetust 2025. aasta esimesel poolel teadus- ja arendustöötajatele makstud palga järgi.
- Rohkem infot toetuse kohta leiab siit.
- Teadus- ja arendustöötaja toetust saanud projektid.