
Eesti iduettevõtjate noor põlvkond näitas erakordselt kiiret kasvu
Startup Estonia ning Eesti Maksu- ja Tolliameti andmetel oli Eesti idusektori ettevõtete käive tänavu esimeses kvartalis 1,2 miljardit eurot, kasvades võrreldes aasta tagusega ca 40%. Samas kuni 5-aastaste Eesti iduettevõtete käive kasvas üle 60% ning need on kaasanud ka 70% kogu idusektori investeeringutest.
Startup Estonia juht Vaido Mikheim tõi välja, et Eesti idusektori fookus on liikunud investorite rahalt klientide rahale ning jätkub juba eelmisel aastal täheldatud trend, kus nii nooremad kui küpsemad iduettevõtted keskenduvad klientide leidmisele ja müügikäibe kasvatamisele. “Tänased turutingimused nõuavad iduettevõtetelt kasutajate ning eelistatult maksvate klientide olemasolu. Heameel on näha, et nooremad iduettevõtted suudavad sammu pidada ning ka investorite usaldus uue iduettevõtjate põlvkonna vastu näitab, et neil on tõsi taga,” ütles Mikheim.
Heameel on näha, et nooremad iduettevõtted suudavad sammu pidada ning ka investorite usaldus uue iduettevõtjate põlvkonna vastu näitab, et neil on tõsi taga.
Suurima käibe tegi tänavu esimeses kvartalis Eesti idusektori vaieldamatu liider Bolt (405,4 miljonit eurot) ning sellele järgnesid Pipedrive (121 miljonit eurot), Wise (34,8 miljonit eurot), BetPawa (32,8 miljonit eurot) ja Sunly (29 miljonit eurot).

Mikheim lisas, et aasta esimene kvartal näitas Eesti idusektoris mitu huvitavat tendentsi. “Idusektori eeskujulik käibekasv süstib loodetavasti optimismi ja ambitsiooni tavamajandusse. Kui kõikide maksukohuslaste käive kasvas aastaga alla 5%, siis idusektori tulemused näitavad, et olukord pole sugugi nii lootusetu. Teiseks, nii Eestis kui Euroopas, on väga oodatud trendiks iduettevõtete müügid ehk exit´id. Kui mullu tehti 11 müügitehingut, siis ainuüksi selle aasta kolme kuuga on uue omaniku leidnud viis idufirmat,” tõi Mikheim välja, kuid rõhutas, et järgnevad kuud näitavad, kas tegemist on püsivate trendidega.
Idusektori eeskujulik käibekasv süstib loodetavasti optimismi ja ambitsiooni tavamajandusse.
Selle aasta esimeses kvartalis toimus viis iduettevõtete müüki ehk exit-it. Jaanuaris sai turundusidu Promoty uueks omanikuks suurkonkurent Modash. Veebruaris müüs pakiautomaatide ja nutipostkastide arendaja Parcelsea oma äri Ukraina ettevõttele Jetbeep ning Rootsi rahvusvaheline laenuvahendusfirma Clar omandas Eesti laenuidu Fiizy. Märtsis müüdi mängupõhiseid turunduskampaaniaid pakkuv Eesti idufirma Adact Iisraeli juurtega USA ettevõttele, mis rajab nüüd Tallinna oma arenduskeskuse. Samal kuul omandas rahvusvaheline erakapitali fond Bregal Milestone suurosaluse Eesti transporditehnoloogia firmas Ridango.

Esimeses kvartalis kaasasid idusektori ettevõtted investeeringutena 92,8 miljonit eurot ning seda on paraku 40% võrra vähem, kui mullu samal ajal. Esimese kvartali jooksul toimus 14 tehingut, mida on 11 tehingu võrra vähem kui 2024. aasta esimeses kvartalis.
Eesti idusektori ettevõtetest kaasasid suurimad investeeringud Blackwall (45 miljonit eurot), Stargate Hydrogen (11 miljonit eurot), Hoovi (8 miljonit eurot), Elcogen (5 miljonit eurot), Gridraven (4 miljonit eurot), Frankenburg Technology (4 miljonit eurot) ja Cino (3,5 miljonit eurot).
Keskmine tehingute suurus oli esimeses kvartalis 6,6 miljonit eurot, mis oli mõnevõrra suurem, kui aasta tagasi samal perioodil, kui keskmise investeeringu maht oli 6,1 miljonit eurot. Miljoni eurost suuremaid tehinguid sõlmiti tänavu 13, mis jäi mullusega sarnasele tasemele.

Kuni 5-aastased (k.a) iduettevõtted kaasasid aasta esimeses kvartalis 73 miljonit eurot ehk umbes 70% kõikidest idusektori investeeringutest. Suurima investeeringu on kaasanud Blackwall ning viieaastase iduettevõtte 45 miljoni eurone investeering oli idusektori suurim. Suuri investeeringuid on noortest iduettevõtetest kaasanud ka Stargate Hydrogen, Frankenburg Technology ja Cino.
Startup Estonia juhib tähelepanu, et ülaltoodud Eesti idusektori ettevõtete käibe andmete puhul on tegemist käibemaksukohuslase esitatud käibedeklaratsioonide alusel Maksu- ja Tolliameti poolt kvartaalselt avaldatud andmetega ning need ei ole võrreldavad majandusaasta aruande andmetega. Eesti idusektori statistika hõlmab nii iduettevõtteid selle klassikalises definitsioonis kui ka üle kümne aasta vanuseid kasvuettevõtteid ning müügitehinguni jõudnud Eestis tegutsevaid tehnoloogiaettevõtteid.
Eesti idusektori statistika hõlmab nii iduettevõtteid selle klassikalises definitsioonis kui ka üle kümne aasta vanuseid kasvuettevõtteid ning müügitehinguni jõudnud Eestis tegutsevaid tehnoloogiaettevõtteid.
Startup Estonia on riiklik programm Eesti startup ökosüsteemi arendamiseks, andes tõuke iduettevõtete tekkimiseks ning rahvusvahelisteks edulugudeks saamiseks. Startup Estonia programmi viib ellu Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus. Startup Estonia programmi rahastatakse Euroopa Liidu vahenditest.