
President Karis: Ukraina vajab jätkuvat toetust ja tugevaid julgeolekugarantiisid
President Alar Karis rõhutas Varssavis Kolme mere algatuse tippkohtumise veerel eile toimunud kohtumistel Tšehhi riigipea Petr Paveli ning Montenegro riigipea Jakov Milatovićiga Ukraina toetamise, Euroopa julgeoleku tugevdamise ja EL-i laienemise olulisust.

Kohtumisel Tšehhi riigipea Petr Paveliga arutas president Karis Ukraina igakülgse toetamise, ülesehitamise ja julgeoleku tagamise küsimusi. „Tšehhi algatus Ukrainale mürskude soetamiseks on olnud märkimisväärselt oluline. Peame jätkama sõjalise abi andmist ja kiirendama ka Ukraina ülesehitamist,“ ütles president Karis.

Ta rõhutas, et mistahes rahulepe peab sisaldama tugevaid julgeolekugarantiisid Ukrainale ning Euroopa peab hoidma tugevat ja ühtset rindejoont, vältimaks Venemaale võidutunde andmist ja Euroopa julgeoleku kahjustamist.
President Karis pidas vajalikuks, et NATO lepiks kokku pikaajalise Venemaa ohjeldamise poliitika. Ta tõstatas ka NATO kollektiivse kaitse rahastamise, kaitseplaanide täitmise ja kaitsetööstuse arendamise küsimused.
Vabariigi President kohtus eile Varssavis ka Montenegro riigipea Jakov Milatovićiga. Ta avaldas heameelt Montenegro peatse liitumise üle Kolme mere algatusega piirkondliku partnerina, nimetades seda oluliseks tunnustuseks riigi kindlale pühendumusele piirkondlikule koostööle ja Euroopa integratsioonile.
Vabariigi President avaldas heameelt Montenegro peatse liitumise üle Kolme mere algatusega piirkondliku partnerina, nimetades seda oluliseks tunnustuseks riigi kindlale pühendumusele piirkondlikule koostööle ja Euroopa integratsioonile.
President Karise sõnul peitub Eesti ja Montenegro suhetes suur koostööpotentsiaal, eeskätt kogemuste jagamises EL-iga liitumise protsessil, digivaldkonnas, küberturvalisuses. „Juunis Montenegrosse visiidile minnes saame neist teemadest põhjalikumalt rääkida,“ lisas ta.

„EL-i laienemine on täna suurema geopoliitilise tähendusega kui kunagi varem,“ rõhutas president Karis ning tunnustas Montenegrot kui üht Euroopa Liiduga liitumise teel enim edenenud kandidaatriiki, kes on avanud kõik liitumisläbirääkimiste peatükid ja sulgenud neist mitmed.