
President Alar Karis avas Dresdenis Eesti-Saksa suurima kunstikoostöö näituse
President Alar Karis avas Dresdenis Lipsiusbau kunstihallis Eesti ja Saksamaa seni suurima kunstikoostöö näituse „Spiegel im Spiegel. Eesti ja Saksa kunsti kohtumised Lucas Cranachist Arvo Pärdi ja Gerhard Richterini“. Tegemist on ainulaadse väljapanekuga, mis toob esile kahe riigi kunstnike dialoogi läbi sajandite. Näituse avamisel osales ka Saksimaa peaminister Michael Kretschmer.

President Karis rõhutas avakõnes, et Eestil ja Saksamaal on ühine ajalugu, mis ulatub sajandite taha. „See pole alati olnud kerge, vahel ka keeruline ja pingeline, kuid on andnud meile võimaluse jagada ideid ja kultuuri. Näitus Dresdenis on suurepärane näide soovist neid suhteid veelgi süvendada,“ ütles president Karis.
President Karis meenutas, et 500 aastat tagasi trükiti Saksamaal esimene raamat, mis sisaldas eesti keelt. Selle märgilise tähtpäeva tähistamiseks on käesolev aasta kuulutatud eesti raamatu aastaks. „Kirjasõna on eesti kultuuri vundament ja ma usun, et sama kehtib ka Saksamaa kohta,“ lisas ta.
Kirjasõna on eesti kultuuri vundament ja ma usun, et sama kehtib ka Saksamaa kohta.
Näitusel on tugevalt esindatud kaks rahvusvaheliselt tuntud suurkuju: Dresdenis sündinud maalikunstnik Gerhard Richter ning Eesti helilooja Arvo Pärt. „Mõlemad on siin tähenduslikult kohal, kuigi kumbki neist ei ole kirjanik,“ sõnas Eesti riigipea.

President tsiteeris Arvo Pärti, kes on korduvalt rõhutanud, et tema muusika aluseks on sõna: „Tekstid on meist sõltumatud ja nad ootavad meid: igal inimesel on oma aeg, millal ta nende tekstideni jõuab.“
2014. aastal pühendas Arvo Pärt Gerhard Richterile teose „Drei Hirtenkinder aus Fatima“, mis kõlas ka näituse avamisel. President Karise sõnul on see laul omamoodi ilmutus – südamlik austusavaldus suurele kunstnikule, keda ühendab Pärdiga ühine melanhoolia.
„Nii nagu tekstid ootavad meid sügaval raamaturiiulites, kannatlikult ja vaikselt – ootavad ka maalid galeriiseintel ja muusika noodipaberil. Ootavad vaatajat, lugejat, kuulajat,“ lausus president Karis.
ii nagu tekstid ootavad meid sügaval raamaturiiulites, kannatlikult ja vaikselt – ootavad ka maalid galeriiseintel ja muusika noodipaberil. Ootavad vaatajat, lugejat, kuulajat.
Näitus valmis Dresdeni Riiklike Kunstikogude, Eesti Kunstimuuseumi ja Arvo Pärdi Keskuse koostöös, mis toob vaatajani 150 kunstiteost 12 temaatilises ruumis ning seda alates hansaperioodist, läbi valgustusajastu ja romantismi kuni tänapäevani. See on ühtlasi kummardus maestro Arvo Pärdi 90. juubeliks ja sellel eksponeeritakse esmakordselt väljaspool Eestit Arvo Pärdi teoste käsikirju ja muusikapäevikuid. Näitus keskendub eelkõige kunstilisele dialoogile Eesti helilooja Arvo Pärdi ja Saksa maalikunstniku Gerhard Richteri vahel, mille kaudu peegeldub Eesti ja Saksamaa kultuuriline läbipõimumine. Paljud eksponeeritavad Eesti kunstiteosed on Saksamaal publiku ees esmakordselt. Näitus on avatud 31. augustini Lipsiusbau kunstihallis.

Näituse avamisel esines Vox Clamantis, kes annab 8. mail Dresdenis kontserdi Albertinumis, mis on pühendatud Arvo Pärdi 90. sünnipäevale.
Kultuuridelegatsioonis on esindatud Eesti Kontsert, Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus, Eesti Kunstimuuseum, Eesti Kirjanduse Teabekeskus, Tartu Ülikooli Raamatukogu, Tartu Ülikool, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Tallinna Ülikool, Eesti Kunstiakadeemia, Arvo Pärdi Keskus, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum, galerii Art&Tonic, Music Estonia, Tartu Kunstimuuseum, Theater Junge Generation ja Kultuuriministeerium.
President Alar Karis külastas Dresdenis Theater Junge Generationit ja kohtus teatri juhtkonnaga, sealhulgas praeguse intendandi Felicitas Loewe ning tulevaste juhtide Mihkel Seederi ja Ulrike Lessmanniga. Alates 1. augustist 2025 asub Seeder juhtima üht Saksamaa suurimat laste- ja noorteteatrit.