1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. Riigipea Lennart Meri konverentsil: tugev NATO koos tugeva Euroopaga on usutav, enesekindel ja suudab seeläbi hoida rahu
Riigipea Lennart Meri konverentsil: tugev NATO koos tugeva Euroopaga on usutav, enesekindel ja suudab seeläbi hoida rahu

Riigipea Lennart Meri konverentsil: tugev NATO koos tugeva Euroopaga on usutav, enesekindel ja suudab seeläbi hoida rahu

„Liitlassuhete loomine on Lääne tugevus. See on meie trumpkaart. Nii nagu Ameerika annab Euroopale jõudu olla globaalne tegija, aitab Euroopa omakorda säilitada Ameerika üleilmset mõjuvõimu. Tugev NATO koos tugeva Euroopaga on usutav, enesekindel ja suudab seeläbi hoida rahu,“ rõhutas president Alar Karis Lennart Meri konverentsi avaõhtusöögil ning kutsus üles tugevdama kaitsevõimet ja liitlassuhteid.

Tugev NATO koos tugeva Euroopaga on usutav, enesekindel ja suudab seeläbi hoida rahu.

President Karise sõnul on Eesti pühendunud liitlassuhetele ning NATO-le, Euroopa Liidule ja multilateralismile. „Meie edu, vabadus tuleneb otseselt meie koostööst liitlastega. Riikide koostöö on taganud rahu ja julgeoleku Euroopas ja mujal aastakümneid. Liitlaste ühine jõud ja veendumus on parim heidutus meie vastastele,“ sõnas riigipea.

Foto: Vabariigi Presidendi Kantselei

Euroopal on president Karis sõnul vaja rohkem kui kunagi varem vaja saada tugevaks ka sõjaliselt. „Euroopa liigub kaitsevõime tugevdamisel õiges suunas. Palju on juba tehtud, kuid minna on veel pikk tee.“

„Eesti investeerib vähemalt paaril järgmisel aastal rohkem kui 5 protsenti SKP-st riigikaitsesse. See ei ole poliitiline number – see on meie ekspertide arvutus selle kohta, kui palju Eesti kaitse ja meie NATO kohustused maksavad,“ lisas ta.

Vabariigi President kutsus liitlasi üles sama tegema. „Me peame mitte ainult looma uusi võimekusi, vaid ka väljuma aastakümnete alarahastusest tekkinud august. Jättes 2014. aastal lubatud 2% investeerimata, on Euroopa kaotanud sadu miljardeid kaitsevõimekustes. Me vajame töötavat heidutust praegu, mitte kümne aasta pärast.,“ rõhutas president Karis.

Me peame mitte ainult looma uusi võimekusi, vaid ka väljuma aastakümnete alarahastusest tekkinud august.

„Ülesande keerulisus varjutab sageli selle tähtsust. Mõned ütlevad, et on loomulik, et riigid, kes asuvad Venemaa kõrval, kulutavad rohkem kaitsele. Nad ei näi mõistvat, et Venemaa agressioon ei ole suunatud ainult naabrite vastu – see on suunatud kogu Euroopa ja kogu NATO vastu,“ ütles Vabariigi President.

Foto: Vabariigi Presidendi Kantselei

Riigipea avaldas toetust Prantsusmaa presidendi Macroni ja Ühendkuningriigi peaministri Starmeri algatusele luua tahte koalitsioon julgeolekugarantiide pakkumiseks Ukrainale. „Meie kaitsevägi on valmis selles osalema, kui Riigikogu annab sellele heakskiidu.“

Vabariigi President kinnitas Eesti toetust Ukraina püüdlustele saada NATO liikmeks. „Mitte ainult sellepärast, et see on Ukrainale parim garantii rahumeelsele tulevikule, vaid ka seetõttu, et Ukraina muudaks oma kaitsetahte ja alistumatu sõjaväega NATO tugevamaks ja Euroopa tervikuna turvalisemaks. Olen veendunud, et Ukraina saab ühel hetkel NATO liikmeks.“

Foto: Freepik

Tema sõnul ei kao Venemaa oht heatahtlikkuse ega järeleandmistega. „Eestil on keeruline usaldada Venemaad üheski kokkuleppes – Venemaa on rikkunud leppeid nii meie kui meie liitlastega, kaasa arvatud meie riigi sünnitunnistuse, 1920. aasta Tartu rahulepingu puhul.“

„Diktaatorite nõudmistele järeleandmine ei ole kunagi toonud püsivat rahu. Püsiv rahu on tulnud siis, kui oleme oma mugavustsoonist välja astunud ja türanniale vastu astunud,“ sõnas riigipea. „Türannide heidutamiseks on vaja jõudu ja tegusid, mitte ainult sõnu,“ lisas ta.