
Dalai-laama kinkis oma püha trooni eestlasele – eset eksponeeritakse Eesti Rahva Muuseumis!
Tiibeti usujuhi troon, millelt Nobeli rahupreemia laureaat budistlikke õpetusi andis, kingiti eesti kirjanikule ja ühiskonnategelasele Roy Striderile. Eesti Rahva Muuseum avab usujuhi 90. sünnipäeva puhul trooni väljapaneku ning eesti rahva õnnitluste raamatu.
„Selline kink on mõistagi jahmatav ning võttis esmalt sõnatuks. See on suur au mitte ainult mulle, vaid kogu Eestile,“ rääkis ootamatu kingituse saanud Roy Strider. Tema Pühadus dalai-laama Tenzin Gyatso saab käesoleva aasta 6. juulil 90-aastaseks. Ta on Tartu Ülikooli audoktor, kes on Eestit külastanud kolmel korral: 1991., 2001. ja 2011. aastal. „Tema Pühadus on juba kõrges vanuses ning seetõttu praegu enam maailmas aktiivselt ringi ei reisi. Võib-olla saan tema trooni kunagi üle anda tiibetlaste vaimse juhi uuele taassünnile, kui tulevane noor XV dalai-laama peaks Euroopasse jälle budistlikke õpetusi andma sõitma,” ütles Strider.

Dalai-laama troon kingiti Roy Striderile 2025. aasta juunis sõpruse märgiks ja tänuna tema pikaajalise tegevuse eest tiibeti rahva toetajana. Erakordse kingituse üleandmist korraldas Tema Pühaduse dalai-laama eriesindaja ja kalmõki rahva vaimne juht Telo Tulku Rinpoche, kelle Venemaa valitsus on Ukrainas toimuva sõja vastase tegevuse tõttu kuulutanud välisagendiks.
Eestlasele kingitud dalai-laama trooni eksponeeritakse Tiibeti usujuhi 90. sünnipäeva puhul ERMis pea kaks nädalat alates 2. juulist. Trooni juures on avatud eesti rahva poolt dalai-laamale sünnipäevaõnnitluste kirjutamiseks spetsiaalne õnnitlusteraamat, mille Strider koos riigikogu delegatsiooniga viib hiljem Dharamsalasse tiibeti usujuhile.
Eestlasele kingitud dalai-laama trooni eksponeeritakse Tiibeti usujuhi 90. sünnipäeva puhul ERMis pea kaks nädalat alates 2. juulist.
„Eesti ja Tiibet on mitmes mõttes saatusekaaslased. Suurte naaberriikide võimuambitsioonid on meie rahvastele tähendanud valu ja kaotusi,“ ütles ERMi direktor Laura Kipper. „Jagatud mineviku tõttu mõistame üksteist hästi, mida väljendab dalai-laama tugev side Eestiga ning ka seesama kingitus.“ Kipperi sõnul on trooni eksponeerimine rõõmus sündmus, mis tähistab vaimset vabadust ning solidaarsust rahvaga, kelle lugu kõnetab meid sügavalt ja isiklikult.

Tiibeti traditsioonis kasutatakse troone Buddha õpetuse ehk dharma tähtsuse ja väärtuse rõhutamiseks. Seetõttu istuvad vaimsed õpetajad õpetamise, arutelude, kõnede ja pühitsemise ajal troonil.
- XIV dalai-laama Tenzin Gyatso sündis 6. juulil 1935 talupoja peres Taksteri külas Tiibeti kirdeosas Amdos. Tema sünninimi oli Lhamo Dhondrub.
- Kaheaastaselt läbis ta katsed, mille põhjal tunnistati ta XIII dalai-laama Thupten Gyatso taaskehastuseks, pälvis dalai-laama tiitli ning sai nimeks Jetsun Jamphel Ngawang Lobsang Yeshe Tenzin Gyatso (lühendatult Tenzin Gyatso).
- Dalai-laama on geluki (kollasemütsiliste) koolkonna eestseisja, keda peetakse Tiibeti budismis kõrgeimaks vaimulikuks juhiks, bodhisattva Avalokitešvara reinkarnatsiooniks. Dalai-laamat peetakse rahu, sisemise tasakaalu ja kaastunde sümboliks.