
Tallinna uus tegevuskava seab fookuse laste ja noorte vaimsele heaolule
Tallinna linnavalitsus kiitis heaks laste ja noorte vaimse tervise tegevuskava 2025–2035, mille eesmärk on tugevdada vaimset heaolu ning parandada ennetustööd koolides, linnaruumis ja tugiteenustes. Kava keskne siht on luua turvaline ja arendav kasvukeskkond kõigile Tallinna lastele ja noortele.
Abilinnapea Aleksei Jašini sõnul loob uus tegevuskava võimaluse toetada laste ja noorte vaimset tervist süsteemselt, valdkondade üleselt ja tõenduspõhiselt. „Laste ja noorte vaimse heaolu eest hoolitsemine on Tallinna strateegiline eesmärk ja kohustus. Linna ameteid ja valdkondi ühendav tõenduspõhine tegevuskava on hädavajalik noorte heaolu parendamiseks järgmisel kümnendil. Hariduse valdkonnas suur rõhk läheb hilisemale koolipäeva algusele, koduste õppetööde mahtu vähendamisele, õpilaste sotsiaal-emotsionaalsete oskuste arendamisele ja kiusamise vähendamisele. Tänan kolleege, kes panid kokku väga soliidse tegevuskava ja soovin järjepidevust selle elluviimisel,“ sõnas Jašin.
Laste ja noorte vaimse heaolu eest hoolitsemine on Tallinna strateegiline eesmärk ja kohustus.
Tallinna laste-noorte vaimse tervise tegevuskava juht Ott Oja lisas: „Laste ja noorte vaimse tervise probleemide süvenemine on olnud pikaajaline üleilmne trend, mille pööramine peab algama ennetusest. Leppisime Tallinna jaoks kokku olulisemad sammud, et seda valdkondade üleselt ka teha. Haridusest kuni ühistranspordini on fookusesse toodud laste vaimse tervise toetamine.“

Muu hulgas alustab Tallinna linn tegevuskava alusel koostööd kooliperede ja hoolekogudega, et õppetöö algaks koolides hiljem – soovituslikult kell 9 või hiljemgi. Muudatuse eesmärk on arvestada paremini noorte bioloogilise rütmi ja vaimse heaoluga, vähendades nende unevaegust ning parandades keskendumisvõimet ja vaimset tervist. Samal ajal pakutakse koolidele ka tuge kooli päevakava ümberkorraldamisel ja ka liigse kodutööde mahu piiramisel, et õppetöö muutuks selgemalt juhitavaks ja tasakaalukamaks ning õpilaste päevad ei veniks pikaks.
Linn võttis sihiks rakendatada teaduspõhist KiVa kiusuennetusprogrammi kõigis Tallinna munitsipaalkoolides. Programm aitab ennetada koolikiusamist ja tugevdab laste sotsiaalseid ning emotsionaalseid oskusi. Õpetajatele, treeneritele ja noorsootöötajatele pakutakse senisest rohkem koolitusi, et toetada nende endi vaimset tervist ja oskusi märgata laste vaimse tervise probleeme. Linnaasutuste üleselt parandatakse ka vanemahariduse korraldust ja kättesaadavust.
Õpetajatele, treeneritele ja noorsootöötajatele pakutakse senisest rohkem koolitusi, et toetada nende endi vaimset tervist ja oskusi märgata laste vaimse tervise probleeme.
Tegevuskava seab selgeks prioriteediks laste ja noorte ligipääsu huviharidusele ja vaba aja tegevustele. Toetuste süsteemi lihtsustatakse ning laiendatakse võimalusi, et ka majanduslikult keerulises olukorras perede lapsed saaksid osaleda kunsti- ja muusikaringides ning muus huvihariduses. Eesmärk on võimaldada arengut ja eneseteostust väljaspool koolikeskkonda sõltumata perede majanduslikust olukorrast.

Liikuvusvaldkonnas pannakse edaspidi enam rõhku laste ja perede vajadustele. Oluliseks sihiks on parandada laste jaoks ühistranspordi ligipääsetavust ja turvalisust, samuti koolide ümbrust, et muuta igapäevane liikumine jalgsi või rattaga turvalisemaks. Samuti rajatakse uusi mänguväljakud avatumana ja looduslähedasemana ning linnakeskkonda kujundatakse lastele mängulisemaks. Koostöös noorte endiga rajatakse üle linna neile mõeldud kogunemiskohti, mis vastavad noorte vajadustele kuid tagavad ka turvalisuse. Prioriteediks seatakse lasteaedade ja koolide hoovides ning linna mänguväljakutel müra ja õhusaaste piiramine.
Oluliseks sihiks on parandada laste jaoks ühistranspordi ligipääsetavust ja turvalisust, samuti koolide ümbrust, et muuta igapäevane liikumine jalgsi või rattaga turvalisemaks.
Ennetustegevusi hakatakse Tallinnas juhtima lähtuvalt valdkonnaülese ennetuse põhimõtetest ja linnaasutuste ülest koostööd, seal hulgas tegevuskava elluviimist, hakkab koordineerima Tallinna Strateegiakeskus.