1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. Kosmosehuvilisi noori oodatakse kandideerima estronaudiks!
Kosmosehuvilisi noori oodatakse kandideerima estronaudiks!

Kosmosehuvilisi noori oodatakse kandideerima estronaudiks!

Täna stardib EIS-i ja majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi poolt teist korda korraldatav konkurss “Eesti otsib estronauti”, kuhu oodatakse kandideerima 13-19-aastaseid kosmosehuvilisi noori. Kvark tiimi koostatud erinevates konkursietappides selgub 10 noort, kes sõidavad sügisel Luksemburgi paraboollennule kogema kaaluta olekut.

Konkursi üheks eesmärgiks on tutvustada noortele kosmosevaldkonna õppimis- ja karjäärivõimalusi. “Soovime pakkuda noortele võimalusi avastada valdkonda, kus on omavahel seotud tehnoloogia, loovus ja piiritud võimalused. Ka mitmed tänapäeval laialdaselt kasutusel olevad lahendused, nagu taristu, metsade ja põllumaade kaugseire, toimivad just tuginedes kosmosetehnoloogiatele,” sõnas majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo. “Noored, kes tunnevad huvi tehnoloogia ja kosmose vastu ning soovivad jätkata õpinguid inseneerias, leiavad kindlasti huvitavat ja tasuvat rakendust innovaatilistes kasvuettevõtetes, nii Eestis kui globaalsel turul.”

Soovime pakkuda noortele võimalusi avastada valdkonda, kus on omavahel seotud tehnoloogia, loovus ja piiritud võimalused.

MKM-i kosmosevaldkonna juhi Paul Liiase kinnitusel on Eestis võimalusi kosmosevaldkonnas töötamiseks palju. “Eestis on mitukümmend aktiivset selle valdkonna ettevõtet, kes teevad koostööd Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) ja teiste rahvusvaheliste partneritega. Ettevõtted nagu Kappazeta ja Spaceit arendavad Eesti esimesi kommertssatelliite ning teadusasutustes loodud eksperimendid jõuavad avakosmosesse või Rahvusvahelisse kosmosejaama (ISS). Täna on karjäär kosmosevaldkonnas tehtav kõigile, kes seda soovivad. ”

Foto: Freepik

Konkursi projektijuhi, Kvark tiimi kuuluva Riin Teugijase sõnul oodatakse konkursile uudishimulikke ja avatud mõtlemisega 13-19 aastaseid noori, keda paelub võimalus kogeda midagi erakordset ja avastada iseenda piire. “Auhinnaks on väga eriline ja kaalukas kogemus – paraboollennul tehakse erilisi lennumanöövreid, mille jooksul saavad pardalolijad kogeda paarikümnesekundilist hõljumist nagu kosmoses,” lisab Teugijas. “Selliseid lende kasutatakse näiteks astronautide väljaõppeks enne kosmoselendu ja teaduskatseteks, mis vajavad kaaluta keskkonda.”

Auhinnaks on väga eriline ja kaalukas kogemus – paraboollennul tehakse erilisi lennumanöövreid, mille jooksul saavad pardalolijad kogeda paarikümnesekundilist hõljumist nagu kosmoses.

Konkursil osalejad läbivad ESA astronautide valimisest inspireeritud mitme väljalangemisfaasiga protsessi. Kandideerimine algab kognitiivseid võimeid hindava veebimänguga, millele järgnevad kodutöö, kolmepäevane laager ja vestlusvoor. Hinnatakse kandidaatide käelist osavust, füüsilist võimekust ja tehnilist taipu.

  • Lisainfo konkursi kohta on leitav siit.