1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. President Karis infoühiskonna tippkohtumisel: tehisaru peab teenima inimesi, mitte vastupidi
President Karis infoühiskonna tippkohtumisel: tehisaru peab teenima inimesi, mitte vastupidi

President Karis infoühiskonna tippkohtumisel: tehisaru peab teenima inimesi, mitte vastupidi

President Alar Karis tõi Rahvusvahelise Telekommunikatsiooni Liidu (ITU) korraldatud kõrgetasemelisel infoühiskonna tippkohtumisel Genfis esinedes välja, et tehisaru arendamine ja juhtimine peab olema inimkeskne, õiguspõhine ja läbipaistev.

Foto: ITU/Anne-Laure Lechat

President Karis rõhutas, et riskide maandamiseks peab tehisarule looma raamid, tagama läbipaistvuse, kaitsma inimõigusi ning kindlustama, et tehnoloogia hüved jõuaksid õiglaselt kõigini, mitte ei koonduks väheste kätte ega pöörduks paljude vastu. „Tehisaru peab teenima meid, inimesi – mitte vastupidi,“ märkis ta.

Riskide maandamiseks peab tehisarule looma raamid, tagama läbipaistvuse, kaitsma inimõigusi ning kindlustama, et tehnoloogia hüved jõuaksid õiglaselt kõigini, mitte ei koonduks väheste kätte ega pöörduks paljude vastu.

Foto: ITU/Anne-Laure Lechat

President Karise sõnul on oluline, et digiarengust, sealhulgas tehisaru arengust, ei jääks keegi kõrvale. „Digitaalne üleminek peab jõudma iga ühiskonnaliikmeni ja igasse maailmanurka,“ rääkis Eesti riigipea ja tegi üleskutse ühiselt kujundada tulevikku, kus tehnoloogia tugevdab demokraatiat, mitte ei ohusta seda.

Digitaalne üleminek peab jõudma iga ühiskonnaliikmeni ja igasse maailmanurka.

„Innovatsioon ja regulatsioon peavad arenema käsikäes, mitte vastanduma. Ükski riik ei saa üksi edu saavutada, mistõttu rahvusvaheline koostöö on võtmetähtsusega,“ kõneles president Karis.

Foto: ITU/Anne-Laure Lechat

Eesti riigipea sõnul ei ole tänaseks küsimus enam selles, kas masinad mõtlevad, vaid kuidas nad peaksid käituma, kes on otsustaja ja millised on tehisaru suunavad põhimõtted.

President Karis märkis oma sõnavõtus rahvusvahelisel infoühiskonna tippkohtumisel, et tehisaru areng on kiirem kui reeglite loomine ning sageli süvendab see ka olemasolevat digitaalset lõhet. „Peame neid arenguid koos suunama nii, et mitte keegi ei jääks kõrvale,“ sõnas ta.

Riigipea jagas Eesti kogemust ja tõi näiteks turvaliselt toimivad rakendused avalikus sektoris ning sügisest Eesti õpetajatele ja õpilastele avatava ligipääsu tehisarupõhistele õppimisvahenditele, et arendada tulevikuoskusi.