Lembit Kruuse: teostuvad ainult need eesmärgid, millesse usume
Täna Olustveres peetud Viljandimaa arendusstrateegia seminaril „Kuhu lähed Viljandimaa?“ keskenduti maakonna võimalustele tulevikuelu kujundada.
Maavanem Lembit Kruuse sõnul kirjeldatakse arengut kavandades palju tegevusi, kuid nende teostamiseni sageli ei jõuta. Miks? Ja vastas siis ise: „minu hinnangul kirjeldame ja arvestame arendusstrateegiates liiga paljude üksikute soovunelmatega ning kirjeldame ära kõikide soovid! Siis on selge, et enam ei teata, kuhu täpselt minna. Tegelikult tuleb kirjeldada peamised suuremad eesmärgid, kuhu jõuda tahame ning neist ka lähtuda. Tervik ja vaid need tegevused, mis seda toetavad on kõige tähtsamad. Ühesõnaga targad valikud.“
Kruuse arvates räägitakse sageli, et inimeste väljaränne on nähtus, millega tuleb võidelda. Ümberpaiknemist peetakse aga normaalseks.
„Räägime samast asjast. Keskendume väljarände takistamisele selle asemel, et tegeleda ümberpaiknemisel sihtkohaks muutumisega. Meie eesmärk oma tegevusi planeerides peab eelkõige olema saada sihtkohaks, kuhu tahetakse (tagasi) tulla. Meie ülesanne on üles leida kõik see, millesse me ise sügavalt usume, mida peame oma uhkuseks ja kõik need tugevused enda kasuks pöörama. Neid tugevusi tänasel seminaril koos maakonna arvamusliidritega leida püüamegi,“ rääkis Kruuse.
Seminaril esinesid veel Statistikaameti peaanalüütik Mihkel Servinski, kes keskendus väärtustele. Servinski soovis, et meie areng lähtuks väärtustest. „Oleme praegu valiku ees, kas püüame muutusi mõjutada või ainult arvestame nendega,“ selgitas ettekandes Servinski.
Tallinna Ülikooli emeriitprofessor Viive-Riina Ruus andis ülevaate Eesti hariduse suundumustest ning võrdles meie hariduslikke võimalusi mujal maailmas toimuvate muutustega.
Rando Värnik, Eesti Maaülikool majandus- ja sotsiaalinstituudi professor keskendus maaelu teemadele ja rääkis, millised probleemid ja väljakutsed globaalsete muutuste taustal ootavad meid ees aastal 2020.
Swedbanki Lõuna Regiooni juht Margus Masing analüüsis, millistele ettevõtluse vormidele on mõttekas keskenduda maakondlikul tasandil.
Kaupo Kase, Viljandi maavalitsuse arengu- ja planeeringuosakonna juhataja sõnul jõuab Viljandi maakonna arendusstrateegia kaante vahele 2014 aasta 31. märtsiks.
„Veel enne seda tulevad kokku töögrupid, kes reastavad strateegiat täiendava tegevuskava jaoks olulisuse järgi oma valdkonnapõhised tegevused,“ rääkis Kase.