![Puudega noored õpetavad lastele sallivust](https://eestielu.goodnews.ee/wp-content/uploads/sites/2/2014/01/Puudega-noored-õpetavad-lastele-sallivust.jpg)
Puudega noored õpetavad lastele sallivust
![Puudega noored õpetavad lastele sallivust](http://eestielu.goodnews.ee/wp-content/uploads/sites/2/2014/01/Puudega-noored-õpetavad-lastele-sallivust.jpg)
Ligi aasta jooksul on kuulmis- ja nägemispuudega noored käinud Eesti koolides algklassi õpilastega kohtumas, et läbi enda kogemuse rääkida lastele elust puudega ja anda omapoolne panus sallivuse kasvule ühiskonnas. Kokku on jõutud ligi 900 lapseni üle Eesti.
Eelmise aasta veebruaris käivitatud pilootprojekti „Meelte mosaiik“ raames on kuulmis- ja nägemispuudega noored külastanud 16 kooli kaheksas Eesti maakonnas, seejuures on külastatud nii väikeseid maakoole nagu Misso kool kui ka suuri linnakoole nagu Tallinna Pae Gümnaasium.
Kohtumiste käigus on puudega noored jaganud algklassis õppivatele lastele isiklikke kogemusi elust puudega – seda kõike eesmärgiga suurendada mõistvust ja vähendada eelarvamusi, mis sageli tekivad teadmiste ja isiklike kogemuste puudumisest. Projekti eestvedajad on veendunud, et neil teemadel peab rääkima ja saama vahetu suhtlemise kogemuse võimalikult noores eas, seetõttu käidi kohtumas peamiselt 7-9aastaste lastega.
Tagasiside koolidelt, õpetajatelt ja õpilastelt on näidanud, et sedalaadi kohtumistel on pikaajaline mõju. Nii on õpetajad ütelnud, et ka järgmistel päevadel on õpilased koolis kasutanud näiteks viipekeelt või on vanemad andnud tagasisidet, millest lapsed kodudes on elevusega rääkinud. Noortealgatuse noortegrupi tugiisik Epp Adler tõdeb, et paljud lapsed said tänu sellistele külalistundidele esmakordse kogemuse puudega inimestega suhtlemisel ja kõik kohtumised on olnud positiivselt üllatavad.
„Oleme tõestanud, et isiklik kontakt töötab. Enamus õpilasi on üllatunud, et puudega noored on ju täiesti tavalised inimesed,“ rääkis Adler.
Idee taolisteks kohtumisteks on tulnud varasematest projektidest. Noortealgatuse „Meelte mosaiik“ idee ja elluviimise taga on väike noortegrupp, algatust on rahastanud programm Euroopa Noored. Pilootprojekti käivitades oli sallivuse kasvatamisega võrdselt oluline ka puudega noortele endile uute võimaluste andmine ja nende kogemuste väärtustamine.
„Nemad on ju eksperdid selles vallas, mis ühiskonnas valesti on või mida inimesed teadma peaksid, et nad saaksid võrdselt teistega elada,“ lisab tugiisik Epp Adler MTÜst Headest, kelle sõnul said mitmed koolitunde külastanud noored esmakordselt sellise eneseväljendus- ja esinemiskogemuse.
Noortealgatuse „Meelte mosaiik“ algseks eesmärgiks oli külastada kümmet Eesti kooli, aga huvi ja tagasiside tõttu on külastatud rohkemaid.
Projekti kokkuvõtete ja õpilaste esitatud küsimustega saab tutvuda alljärgnevatel lehekülgedel:
www.headest.ee/kuidas-laeheb/
www.headest.ee/koik-kurtidest/
www.headest.ee/koik-pimedatest/