1. Avaleht
  2. Keskkond
  3. Keskkonnakäpp 2014 laureaat Valgast on lasteaed Walko
Keskkonnakäpp 2014 laureaat Valgast on lasteaed Walko

Keskkonnakäpp 2014 laureaat Valgast on lasteaed Walko

Keskkonnakäpp 2014 laureaat Valgast on lasteaed Walko
Foto: Valga Linnavalitsus

Valga lasteaed Walko on kutsutud täna, 10. juunil osalema Keskkonnaameti korraldatud konkursi Keskkonnakäpp 2014 tunnustusüritusele. Tallinna Reaalkoolis toimuval pidulikul galal kuulutatakse välja võitjad ning antakse üle auhinnad.

Auhind Keskkonnakäpp 2014 antakse keskkonnasõbraliku haridustegevuse eest välja viies erinevas valdkonnas: tubli tegutseja keskkonnakäpp, targa tarbija keskkonnakäpp, õnneliku õppe keskkonnakäpp, kogukonna kaasamise keskkonnakäpp, innuka innovaatori keskkonnakäpp.

Lisaks antakse välja eriauhind rahva lemmikule. Igas sihtrühmas saavad eriauhinna enim rahva poolt hääli saanud projektid. Hääletajad said valida oma lemmik keskkonnasõbraliku õpetaja, klassi või õpilasrühma koolist, lasteaiast või keskkonnahariduse valdkonnas tegutsevast organisatsioonist.

Lasteaed Walko algatuse nimi on „Loodus räägib lugusid” . Lasteaia õpetajad Ester Urbanik ja Margit Kits rääkisid: „Meie rühma käigud metsa ja osalemine projektides erinevatel aastaaegadel on 4.-aasta jooksul kaasa haaranud teised lasteaiarühmad ja pered. Lapsed tunnevad taimi, loomi, linde ja puid nende loomulikus keskkonnas. Väärtustavad metsa ja peavad sõbraks”.

Õpetajad selgitasid, et nende lugu sai alguse sähvatusest õpetaja enda peas. Milleks on tutvustada lastele loodust läbi piltide, kui loodus ise jutustab meile oma lugu. Pakkisime oma 4-aastased matkasellid linnaliini bussile ja vurasime Tambre metsa, meie lasteaiast 6 km kaugusele. Nii see kõik algas… Olgu kevad, sügis, talv või suvi meie ikka metsas. Metsas uurime ja tunnetame loodust, õpime märkama looduses toimuvat, tundma looduse iseärasusi ja võlu. Uurime loomade tegevuse ja liikumise jälgi, erinevaid taimi ja inimtegevust looduses. Talvel toidame loomi enda ja sõprade varutud tammetõrude ja muu suupärasega, varakevadel viime pesakaste lindudele, ning märkame esimesi kevadlilli ja teeme märkmeid saabuvatest rändlindudest (osalesime projektis “Tere kevad 2013). Eriti vahva on jälgida kobraste tegevust Tambre paisjärvel. Meie tegevus on väga jätkusuutlik. Praegu oleme 7.a. koolieelikud ja neli aastat järjest ammutanud metsast uusi ja huvitavaid teadmisi.

Meie tegevust on järginud lasteaia teisedki rühmad ja pered, kes samuti on leidnud tee metsaradadele. Paljude metsaskäikude jooksul on lapsed õppinud metsas käituma ja orienteeruma, seda väärtustama ja sõbraks pidama. Lapsed tunnevad taimi ja puid, loomi ja linde nende loomulikus keskkonnas. Meie rühm on osalenud mitmes KIK-i keskkonnateadlikkuse projektis (Kes elab metsa sees 2011/2012 õ.a., Ma näen rohukõrrest kõrgemale 2012/2013.õ.a. , Vesi loob elu 2013/2014õ.a.).