![AHHAA asub koordineerima Baltimaade tegevusi üle-Euroopalises teadusprojektis](https://eestielu.goodnews.ee/wp-content/uploads/sites/2/2014/01/AHHAA-teaduskeskus.jpg)
AHHAA asub koordineerima Baltimaade tegevusi üle-Euroopalises teadusprojektis
![Foto: Arne Maasik](http://eestielu.goodnews.ee/wp-content/uploads/sites/2/2014/01/AHHAA-teaduskeskus.jpg)
Teaduskeskus AHHAA osales Euroopa Komisjoni poolt rahastatava ja Euroopa teadust ja ühiskonda ühendava projekti RRI Tools avakonverentsil Brüsselis.
RRI Tools on kolm aastat vältav projekt, mida rahastatakse Euroopa Komisjoni seitsmenda raamprogrammi vahenditest ning mille eesmärk on toetada vastutustundliku teaduse ja innovatsiooni valdkonna tegevusi Euroopas.
Projekti käigus luuakse uuenduslik ja loominguline „tööriistakomplekt“, mis koosneb praktilistest digitaalsetest töövahenditest ja erinevatest tegevustest, mille sisuks on teadlikkuse suurendamine, koolituste pakkumine, teaduslike uurimuste tulemuste avalikustamine ja vastutustundliku teaduse ja innovatsiooni rakendamine. Loodavad „tööriistad“ põhinevad projektiosaliste ühistel kogemustel ning järgivad vastutustundliku teaduse ja innovatsiooni head tava.
Projekti eelarve on 7 miljonit eurot ning sellesse on kaasatud 26 asutust 30 Euroopa riigist. Eesti, Läti ja Leedu tegevusi koordineerib SA Teaduskeskus AHHAA projektijuht Liina Vaher. Tegevusi aitavad läbi viia SA Domus Dorpatensis ning Eesti Füüsika Selts.
Projekti lõppsiht on kogukonna loomine, kuhu kuuluvad need inimesed ja asutused, mis lähtuvad teaduse ja ühiskonna lähendamise filosoofiast. “Oleme veendunud, et RRI Tools on arengustrateegia „Euroopa 2020“ oluline osa, aidates muuta teadust ja innovatsiooni Euroopas protsessiks, kus ühiskonnaga nõu pidamine on lausa kohustuslik,” ütles projekti koordinaator ja Hispaanias asuva sihtasutuse “la Caixa” esindaja Ignasi López.
Vastutustundlik teadus ja innovatsioon on ühiskondlik protsess, kus erinevad osapooled (teadlased, kodanikud, seadusloomeega tegelevad asutised ja ettevõtted) teevad koostööd teadus- ja arendustegevuses ning ühistegevus
ühendab kuut suunda: avalikkuse kaasamist, formaalset ja mitteformaalset teadusharidust, soolist võrdõiguslikkust, eetikat, avatud juurdepääsu teadustulemustele ning teadus- ja arendustegevuse sisulist juhtimist.