1. Avaleht
  2. Kultuur
  3. Kultuuripeegel
  4. Al Paldrok käis uue mündi sümboleid kaljudelt kopeerimas 1984. aastal teadusliku ekspeditsiooni raames
Al Paldrok käis uue mündi sümboleid kaljudelt kopeerimas 1984. aastal teadusliku ekspeditsiooni raames

Al Paldrok käis uue mündi sümboleid kaljudelt kopeerimas 1984. aastal teadusliku ekspeditsiooni raames

Eesti Pank lasi suvel ringlusse soome-ugri erikujundusega 2-eurose, mille kujundasid Al Paldrok ja Madis Põldsaar.

Uutel pühendusmüntidel on kujutatud Karjalas asuva Äänisjärve kiviaegsetelt kaljujoonistelt pärit päikese, põdra, jahimehe ja veelinnu kujutised. Äänisjärve kaljujoonised on esitatud UNESCO maailmapärandi nimekirja.

Soome-ugri rahvaste esivanemad on pärit Uurali mägede piirkonnast. Riiklik iseseisvus on kolmel soome-ugri rahval: eestlastel, soomlastel ja ungarlastel. Euroopa Liit on põliseks elupaigaks ka mõnele väiksemale hõimurahvale, näiteks saamidele ja liivlastele. Paarkümmend soome-ugri rahvast elab Venemaal.

„Eesti Pank laseb seekord ringlusse ühe üsna erilise mündi. See on pühendatud meie kui rahva juurtele. Eestlased on osa soome-ugri rahvastest, kellel on peale keele ja geneetilise pärandi väidetavalt ka sarnane maailmataju. See on väikeste, kuid tähendusrikaste sümbolitena jäädvustatud uutele 2-eurostele,“ ütles Eesti Panga president Madis Müller.

Võidutöö autor Al Paldrok käis mündil kujutatud sümboleid kaljudelt kopeerimas 1984. aastal teadusliku ekspeditsiooni raames. Paldrok on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia skulptuuri erialal, lisaks õppinud Helsingi ja Oslo kunstiakadeemias. Ta on kontseptuaalse kunstiõppeasutuse Academia Non Grata üks rajaja ja üleilmse Non Grata kunstigrupi juhtfiguur.

Madis Põldsaar on enam kui kümneaastase kogemusega graafiline disainer, kes on spetsialiseerunud äriväärtusi ja isikupära esindavate logode ning brändi identiteedisüsteemide väljatöötamisele. Igapäevase töö kõrval oma disainiettevõttes Beaugeste on tema kirg vektorportreede loomine.

Pühendusmünti ja mündikaarti esitles Madis Müller soome-ugri rahvaste VIII maailmakongressil Tartus.

Head Uudised GoodNews