Alar Karis Õdede Liidu 100. aastapäeval: õest on saanud võrdväärne partner arstile ja patsiendile
“Õest on saanud võrdväärne partner arstile ja patsiendile. Tal on inimeste aitamisel rohkem võimalusi ja ka rohkem vastutust. Tänan, et olete seisnud õdede väärikuse eest, edendanud patsiendikeskset lähenemist ja teaduspõhisust,” sõnas president Alar Karis Õdede Liidu 100 aastapäeva konverentsil peetud kõnes rääkides õdede rolli tähtsusest.
Riigipea sõnul on õed on mitmeski mõttes alati eesliinil. ”Teie asendamatusest saame eriti teravalt aru kriiside ajal nagu seda on koroonapandeemia. Need viiruspuhanguga elatud aastad on olnud rängad kõigile meditsiinis ja nii kuulubki minu eriline tänu kõigile, kes pühendusid viirusest puudutatud inimeste aitamisele. Paljud teist töötasid sõna otseses mõttes inimvõimete piiril või isegi üle selle. Selle koorma hinda teate ainult teie, aga nägid ka teie lähedased ja kolleegid,” lausus president Karis.
Riigipea rääkis ka õdede töökoormusest ning läbipõlemisest. ”Ma ei arva, et peaksime olema uhked, teades, et kui paljudes Euroopa riikides kestab õe vahetus haiglas reeglina kaheksa tundi, siis Eestis on see 12 või isegi 24 tundi. Inimene väsib, ka õed väsivad,” lausus ta. ”Mina pole ainus, kes muretseb arstide ja õdede kurnatuse ning läbipõlemise pärast. See osa kriisist ei ole läbi. Märgakem, hooligem ja tegutsegem, et see ei kasvaks krooniliseks.”
Samuti kõneles Vabariigi President õdede vastutusrikkast rollist paljude praeguse aja terviseväljakutsete lahendamisel. ”Räägime vaimsest tervisest, tervislikest elustiilivalikutest, aktiivsest vananemisest. Olete tihti esimesed, kes saavad märgata ja sekkuda. Esimesed, kelle poole pöördutakse. Esimesed, kes on haavatavatel hetkedel inimese kõrval,” sõnas riigipea.
President Karis tõi esile ka vajaduse tunnustada õdede rolli. ”Püüan aidata kaasa õdede uute rollide ja vastutuste teadvustamisele ühiskonnas, et see võimaldaks teile pakkuda väärilist tuge ja tunnustust. Samuti seisan hea, et leviks teadmine õetööst kui eneseteostust pakkuvast viisist aidata inimesi,” lausus president Karis.
Ta väljendas ka lootust, et rohkem inimesi, olgu siis noori või teiste eluvaldkondade kogemustega inimesi, leiavad tee õppimaks meditsiiniõeks.