1. Avaleht
  2. Kultuur
  3. Film
  4. Algab 12. Matsalu loodusfilmide festival
Algab 12. Matsalu loodusfilmide festival

Algab 12. Matsalu loodusfilmide festival

Papagoide planeet
Papagoide planeet

17. septembril algab Lihulas 12. Matsalu rahvusvaheline loodusfilmide festival.

Festivalile on üles antud filme 70 maailma riigist. Taas on maailm avardunud – esmakordselt on meil esindatud Afganistani, Gaboni, Namiibia, Ida-Timori ja Süüria filmid.

Võistlusprogrammi on valitud 29 filmi, mis võistlevad kahes kategoorias: A- Loodus ja B- Inimene ja loodus. Filme hindab žürii koosseisus Oliver Goetzl (Saksamaa), režissöör, möödunudaastane võitja, Murat Yilmaz (Türgi), filmifestivali direktor, Priit Vesilind (USA), ajakirjanik ja fotograaf, Helen Arusoo, Alex Lotman, Arvo Vilu.

Festivali avaüritus algab 17. septembril kell 18 Lihula kultuurimaja suures saalis, festivalilinastused aga algavad juba hommikul kell 10 lastele suunatud loodushariduse päeva programmiga. Näitame filmi „Kimalase saladused“. Kimalastest räägib lastele Eesti Maaülikooli professor Marika Mänd. Sama kavaga laste loodushariduspäev on ka neljapäeval, 18. septembril kell 10 Haapsalu kultuurikeskuse suures saalis.

Festivali avaürituse filmiks oleme tänavu valinud Brasiilia filmi „Cerrado udus“. Cerrado on Brasiilia troopiline savann. Film tutvustab vaatajale seda vähetuntud aga ilusat ökosüsteemi. Film on impressionistlik värvi ja valguse tants, loomise müüdi illustratsioon ürgsete elementidega – vee ja tule, välgu ja vihmaga. Samas elavad ka sel maastikul loomad.

Baltikumi loodus 2 - Metsad ja rabad
Baltikumi loodus 2 – Metsad ja rabad

Festivali ajal toimub ka ümarlauakeskustelu, millel seekord keskendume kotkastele. Külalisteks on Poola Linnuühingu liikmed, kohal ka Eesti kotkaklubi.

Festivalifilme saab tänavu vaadata kahes saalis. Lihula kultuurimaja suures saalis linastub võistlusprogramm, kultuurimaja peeglisaalis lisaprogramm. Lihula mõisa ühes saalis seatakse üles nonstopkino anima- ja lühifilmide kavaga.

Võistlusprogrammi filmid tõlgitakse vaatajatele (peatelefonidesse) eesti keelde, ülejäänud filmid linastuvad originaal- või inglise keeles. Lisaks on festivalil, nagu ikka, ka videoraamatukogu, kus soovijad saavad festivalifilme iseseisvalt monitoridelt vaadata.

Osa festivalist kulgeb Haapsalus. Tänavu linastuvad filmid Haapsalu Iloni imedemaa saalis neljapäevast pühapäevani.

Uudiseks on Tallinna kaasamine festivalilinnaks. Tallinna Loomaaia uue keskkonnahariduskeskuse (Ehitajate tee 150) saalis linastuvad festivalifilmid kolmel päeval, 19.-21. septembril. Täpsem info www.tallinnzoo.ee.

Juba traditsiooniliselt on festivalil oma osa ka loodusfotograafial. Üles pannakse 9 loodusfotonäitust .

Laupäeval, 20. septembril on fototöötoad ja muud fotoüritused Lihula mõisas, peaesinejateks Mauri Leivo ja Kimmo Ohtonen.

Lihula mõisa ühes saalis on eksponeeritud ehetenäitus „Sümbioos“, kus kunstnikud Kai Kubja, Kadi Kübarsepp, Merilin Tõnisoja, Ivi Talzi, Viktorija ja Vello Lillemets on vorminud loodusest ammutatud ideed käega katsutavatesse materjalidesse – metalli, savisse, puitu, paberisse.

Koos Lääne Eluga üllitatakse jälle festivali ajalehte MAFF, mille kaheksal leheküljel tutvustatakse festivali, osavõtjaid ja filme.

Festivali auhinnatseremoonia toimub 20. septembri õhtul kell 18. See annab võimaluse demonstreerida 21. septembril kõiki auhinnatud filme uuesti.

Head Uudised GoodNews