1. Avaleht
  2. Ukraina rahva toetuseks
  3. Banksy avaldab PÖFFil toetust Ukrainale
Banksy avaldab PÖFFil toetust Ukrainale

Banksy avaldab PÖFFil toetust Ukrainale

Pimedate Ööde filmifestival toob vaatajate ette maailma tuntuima tänavakunstniku Banksy Ukraina seinamaalidel põhineva audiovisuaalse kunstiprojekti.

Tegu on sümboolse sissejuhatusega Ukraina filmidele, mida on tänavu PÖFFi kavas rohkem kui kunagi varem.

Üheksaminutiline installatsioon-film kannab pealkirja „Seinamaalingud” ja asetab vaataja varemeis hoonetele maalitud Banksy tööde kaudu silmitsi Ukraina sõjapurustustega.

Tänu 3D-skaneerimise, valguse ja heli kombineeritud kasutamisele ärkavad varemed ellu ja jutustavad Ukrainas toimuvast ülekohtust, süstides samal ajal lootust, et ükskord tõuseb neist uus elu.

Banksy avaldas Ukrainale toetust 2022. aasta sügisel, kui maalis Kiievis, Irpinis, Hostomelis, Horenkas ja Borodjankas puruks pommitud majade seintele kokku seitse pilti. Neist tuntuim kujutab väikest last, kes paneb džuudovõttega selili Vladimir Putinit meenutava mehe. Pildist on saanud Ukraina vastupanu üks sümboleid ja seda on kujutatud ka Ukrainas välja antud postmargil.

„See on meie kiri ukrainlastele, meie sõpradele ja kolleegidele, inimestele, kelle puruks pommitatud kodusid me skaneerisime, kangelastele, kes võitlevad praegu kaevikutes – me mäletame kõike ja me ei vaiki,” ütlevad projekti autorid Artem Ivanenko, Alex Topaller ja Dan Shapiro.

Projekti esitleti esimest korda tänavusel Cannes´i filmifestivalil.

PÖFFil saab „Seinamaalinguid” näha vaid kolmel korral: 3. novembril toimuval avatseremoonial, Just Filmi kavva kuuluva Ukraina dokumentaalfilmi „Me ei hääbu” 7. novembri seansil ja PÖFF Shortsi „Öökino” seansil, mis toimub 9. novembril.

Kokku leiab tänavusest PÖFFi kavast 12 Ukraina filmi, millest üheksa puhul on Ukraina peatootjaks ja kolme puhul kaastootjaks.

Ivan Tõmtšenko „Hapnikujaam” esindab Ukrainat põhivõistlusprogrammis ja Arkaša Nepõtaljuki „Sallivuse õppetunnid” võistlusprogrammis „Kriitikute valikud”.

Kavas on veel Marõna Vroda „Stepne”, Anna Burjatškova „Igavesti, igavesti”, Alissa Kovalenko „Me ei hääbu” ja Mstõslav Tšernovi „20 päeva Mariupolis” – viimane on ka Ukraina tänavune mitteingliskeelse filmi Oscari kandidaat.

Ukraina kaastoodetud on Vitali Manski „Idarinne” ja Ganna Badzjaka ning Aljaksandr Mihhalkovitši „Isamaa”.

Lühifilmidest on kavas Sofija Melnõki „Mariupol. Tuhat ööd”, Roman Himei ja Jarema Malaštšuki „Uus sõprade linn” ja autorite kollektiivi Fantastic little splash film „Sarnane pilt”.

Esimest korda tõlgib PÖFF oma koduleheküljel osa informatsioonist ka ukraina keelde.

Pimedate Ööde filmifestival toimub tänavu 3.–19. novembrini.

Festivali esitlevad Elisa ja Nordic Hotel Forum. Elisa panustab eesti kultuuri jätkusuutlikku püsimisse, luues ja pakkudes kodumaist audiovisuaalset toodangut ning toetades filmikunsti. Nordic Hotel Forum on olnud PÖFFi külaliste koduhotelliks alates 2008. aastast, 2019. aastal pälviti ka kultuurisõbra tiitel.

  • Rohkem infot PÖFFi kohta siit!
Head Uudised GoodNews