EAS toetab taas miljoni euroga Eestis toimuvaid rahvusvahelisi suursündmusi
EAS toetab kokku 1 miljoni euroga viit regulaarselt toimuvat suursündmust, mis aitavad tõsta Eesti tuntust maailmas sündmusturismi sihtkohana ja toovad Eestisse arvukalt väliskülalisi. Järgmisel kolmel aastal saavad toetust Simple Session, Jazzkaar, Pimedate Ööde Filmifestival, Narva Ooperipäevad ning I Land Sound.
„Suursündmused on olulised seetõttu, et nad aitavad murda väliskülastajate puhkuserutiini. Kui tavapäraselt reisitakse pigem suvel, siis sündmustel osalemine on põhjuseks, miks oma külastust Eestisse aasta lõikes planeerida. Samuti on teada, et inimesed reisivad aina tihemini ning kulutused ühe reisi kohta üldiselt pigem vähenevad. Sündmused on ka siin trendi murdjateks, pakkudes kallimalt hinnastatud elustiili teenuseid ja luues kõrgemat majanduslikku mõju,“ sõnas EAS turismiarenduskeskuse direktor Margus Sameli.
„Eesti suursündmuste pikemaajaline toetamine on vajalik, et hoida sündmusi väliskülastajate huviorbiidis, tõsta teenuste kvaliteeti ning kasvatada sündmuse piirkonnas tegutsevate ettevõtete tulu. Toetatavad sündmused on rahvusvaheliselt tunnustatud: A-kategooria filmifestival PÖFF, Euroopa Festivalide Assotsiatsiooni tunnustusega Jazzkaar, rahvusvahelist rohelise festivali tunnustust taotlev I Land Sound, väga julge välisturundushüppega Narva Ooperipäevad ning 2020 olümpiamängude kvalifikatsioonivõistluseks kasvanud Simple Session,“ jätkas Sameli.
Rahvusvaheliste suursündmuste toetust taotles kokku 10 projekti, nendest 6 kultuuri- ja 4 spordisündmust. Toetuse saanud viis sündmust toovad plaanide kohaselt aastate 2019-2022 jooksul Eestisse kokku üle 23 000 väliskülastaja, kes teevad Eesti majutusettevõtetes üle 50 000 ööbimise.
Toetuse summa ühele suursündmusele kolmeks aastaks kokku on kuni 200 000 eurot, millele toetuse saaja peab lisama omafinantseeringu vähemalt 30% ulatuses. Toetatakse sündmuse turundamist välisriikides ja läbiviimist Eestis.
Rahvusvaheliste suursündmuste toetuse kogueelarve on 2,1 miljonit eurot, seda rakendatakse aastatel 2015–2020 ning rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest. Lisaks avab EAS 2019. aasta sügisel iga-aastase sündmuste toetuse taotlusvooru, mille raames toetatakse Eestis toimuvate rahvusvaheliste kultuuri- ja spordisündmuste korraldamist kuni 65 000 euroga sündmuse kohta aastas.
Lisainfo sündmuste kohta:
20. korda toimuv ekstreemspordifestival
Festival Jazzkaar toimub aprillis-mais, 2019. aastal juba 30. korda ning on tänaseks rahvusvaheliselt tuntud ja tunnustatud kaubamärk. Tallinna Rahvusvaheline Festival Jazzkaar on Eesti kultuuri üks visiitkaarte ning Baltikumi suurim jazzifestival. Huvitava ja omanäolise programmi abil teeb Jazzkaar üht parimat jazzifestivali Põhjamaades. Festival on pärjatud EFFE kvaliteedimärgisega (Europe for Festivals, Festivals for Europe, märgis antakse oma valdkonna edendamise eest, rahvusvahelise avatuse ning kogukonna kaasamise eest). 2015. aastal valis Eesti muusikatööstus Jazzkaare Eesti parimaks muusikafestivaliks. Jazzkaarel osaleb ligi 9 000 väliskülastajat, kes loovad Eesti majutusettevõtetele üle 13 000 ööbimise.
PÖFF on 22 aastaga arenenud maailmas silmapaistavaks ning Põhja-Euroopas juhtivaks filmifestivaliks, mis kuulub 15 A-kategooria filmifestivali hulka. Maailma filmikunsti viimase kahe aasta paremik jõuab vaatajateni ligi 70 riigist: kokku 250 täispikka mängufilmi ja lisaks teist sama palju lühifilmide näol (sh 60 maailma- või Euroopa esilinastust). Kokku külastati 2018. aasta festivali seansse ja teisi festivaliga otseselt seotud sündmusi 80 500 korral. Festivali eesmärk on tuua vaatajateni valik viimase kahe aasta jooksul valminud filmidest, mida ühendab kõrge kunstiline tase ja tähelepanu vääriv positsioon kogu maailma värskes filmitoodangus. Pimedate Ööde Filmifestivali meediakajastuste potentsiaalne auditoorium ületas esimest korda miljardi piiri, ulatudes koos sotsiaalmeediaga 1,5 miljardi inimeseni. PÖFFi külastab kolme aasta jooksul ligi 4 000 väliskülastajat ning nende meediakajastuste ulatus filmivaldkonna välismeedias on üle miljardi kontakti.
Iga aasta septembris toimuvatel Narva Ooperipäevadel kõlab tänapäevane ooper ja nüüdisballett nii Eestist kui lähiriikidest. Valdavalt Kreenholmi asulas toimuvate Ooperipäevade üritusi jagub ka ajaloolisse Narva Linnusesse ja värskelt avatud Vabale Lavale, kus saab kogeda kammerlikumaid etendusi. Narva Ooperipäevade kavva mahuvad suurteoste maailmaesiettekanded, kogupereetendused, tantsuteater, eri kunstiliikide ühendamisel sündinud teater.
Narva Ooperipäevadele oodatakse ligi 4 000 väliskülastajat, kellele pakutav programm motiveerib piirkonna turismiettevõtetele ca 8 000 ööbimist.
I Land Sound on Saaremaal Illiku laiul juulikuus toimuv elamusfestival. Festivali mitmekülgse olustiku loob rahvusvaheline muusikaprogramm kuuel laval, lisaks aktuaalsetel ja harivatel teemadel loengud, töötoad, filmid, etendused ning sportlikud tegevused, mis leiavad aset loomealal. I Land Soundi eesmärk on tutvustada Eesti loodust, toitu ja pärandit koos rahvusvahelise muusika, kunsti ja loomingulise tegevusega nii sise- kui välisturistidele. Jaanuaris 2019 pärjas Saare maakond ja Kultuurkapitali Saaremaa ekspertgrupp festivali tiitliga „Roheline Ettevõtmine 2018“ ning taotletakse ka globaalselt tunnustatud rahvusvahelise rohelise festivali sertifikaati A Greener Festival Award.
I Land Soundi külastavad üle 3 000 väliskülastaja, keda oodatakse piirkonda jääma pikemaks ning kellele pakutav programm on 4 päeva pikkune.