Eesti elanikud saavad reisikindlustuse vajalikkusest aina enam aru
Mullu sõlmiti reisikindlustuse lepinguid 25,7 miljoni, 2022. aastal aga 22,4 miljoni euro eest. Kui palju eestlasi kasutab reisikindlustust ja milliste summade eest? Tänases statistikablogis uurib statistikaameti analüütik Egle Loorits lähemalt viimaseid reisikindlustuse andmeid.
Reisikindlustuse eesmärk on reisil tekkinud võimalike ettenägematute kulude hüvitamine. Sinna alla lähevad näiteks ootamatud õnnetusjuhtumid, välismaal haigestumised ja reisitõrke- ning pagasikindlustuse juhtumid. Vajadusel on võimalik juurde osta ka täiendavaid kindlustuskaitseid. Näiteks kui on kavas reisi ajal tegeleda ekstreemspordiga, tuleb selleks soetada lisakaitse.
Reisikindlustuse eesmärk on reisil tekkinud võimalike ettenägematute kulude hüvitamine.
Statistikaameti värsketel andmetel suurenes reisikindlustuse kindlustusmaksete summa 2024. aasta teises kvartalis võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 11%. Lepinguid sõlmiti 7 miljoni euro eest. 2024 esimesel poolaastal saadi summaarselt kõige rohkem reisikindlustusmakseid aprillis, viimastel aastatel aga on selles osas enim silma paistnud oktoober.
Reisikindlustuse hüvitisi maksti välja selle aasta teises kvartalis 3,9 miljonit eurot ja mullu samas kvartalis 3,5 miljonit eurot. 2023. aastal jäi välja makstud reisikindlustuste hüvitiste summa võrreldes 2022. aastaga samaks – 14 miljonit eurot.
Reisikindlustuses kogus tänavu teises kvartalis kindlustusmakseid kõige rohkem Swedbank P&C Insurance AS (2,8 miljonit eurot), järgnesid Salva Kindlustuse AS (1 miljon eurot) ning Compensa Vienna Insurance Group UADB Eesti filiaal (733 000 eurot).
Muutused viitavad sellele, et üha rohkem mõistetakse reisikindlustuse sõlmimise vajalikkust. Näiteks esines 2023. aastal juhtum, kus noor poiss nakatus Ameerikas puhkuse ajal leptospiroosi. Kuna sellel haigusel on nädalane peiteperiood, avaldusid sümptomid alles reisi ajal. Ainuüksi Ameerikas ulatusid poisi ravikulud 30 000 euroni, mille hüvitas perele kindlustusselts (allikas: Õhtuleht, 21. aprill 2023).
Kindlustus annab meile rahalise kaitse ootamatute sündmuste puhuks, milleks võivad olla näiteks õnnetused, vargused ja avariid. Kindlustusseltsid pakuvad selliste sündmuste jaoks nii elu- kui ka kahjukindlustust. Tuntumad ja enim kasutatavad kahjukindlustuse liigid on liiklus-, reisi- ja kodukindlustus.