
Eesti koolinoored otsisid lahendusi kaitseväelaste põletavatele probleemidele
Nädalavahetusel Tapa sõjaväelinnakus toimunud Kaitsetööstuse häkaton tõi kokku 50 koolinoort üle Eesti, kel tuli 48 tunni jooksul leida värskeid ja praktilisi lahendusi kaitseväelaste igapäevaelu hõlbustamiseks ja Eesti kaitsetööstuse edendamiseks.

Kolmepäevane ideemaraton pakkus noortele ainulaadset võimalust sukelduda riigikaitse maailma. Noored said inspiratsiooni kohtumisest kaitseväelastega ning lihvisid oma ideid turu-uuringute, finantsplaneerimise ja prototüüpimise töötubades. Noortele oli abiks 11 oma ala eksperti – teiste seas droonituvastuse tehnoloogiat arendavad noored ettevõtjad HexTech Solutionist ning 2023. aasta Eesti parima õpilasfirma MilSpray esindaja.
Noored said inspiratsiooni kohtumisest kaitseväelastega ning lihvisid oma ideid turu-uuringute, finantsplaneerimise ja prototüüpimise töötubades.
Kaitseminister Hanno Pevkuri sõnul annab häkaton noortele suurepärase võimaluse tutvuda kiiresti ja riigi jaoks üliolulise majandusharuga. “Tihtipeale on just noortel vajalik loomus vaadata värske pilguga otsa vanadele probleemidele, millega teised on juba ära harjunud,” sõnas Pevkur.
Tihtipeale on just noortel vajalik loomus vaadata värske pilguga otsa vanadele probleemidele, millega teised on juba ära harjunud.
Häkatonil pandi alus kümnele õpilasfirmale, kelle ideed ulatusid kaitsekilega kaetud prillidest ja vitamiinikotikestest kuni innovaatiliste priimuste ja kiirkinnitusteni. Peaauhinna, 250-eurose stardikapitali ja lõunasöögi kaitseministriga, viis koju Gustav Adolfi Gümnaasiumi õpilasfirma Triibupasta, kelle idee oli luua kergesti näole kantav ja kasutajasõbralik kamuflaaž.
Kaitsetööstuse eripreemia pälvis meeskond Leegik, kuhu kuulusid Rocca al Mare kooli ja Tallinna Prantsuse Lütseumi õpilased. Parima meeskonnatöö tiitli teenis Tallinna 21. Kooli õpilasfirma Naks, kes arendas välja innovaatilised kinnitused. Eripreemia viis koju Pelgulinna Riigigümnaasiumi meeskond TearTeck, kelle lahendus võimaldaks kaitseväelastel saapapaelu siduda oluliselt kiiremini.
Eripreemia viis koju Pelgulinna Riigigümnaasiumi meeskond TearTeck, kelle lahendus võimaldaks kaitseväelastel saapapaelu siduda oluliselt kiiremini.
Häkatoni peakorraldaja ja Junior Achievement Eesti tegevjuhi Kersti Loori sõnul on tegemist intensiivse, kuid väga praktilise ettevõtluse stargipakuga. “Kaitsetööstuse häkaton paneb proovile noorte loovuse, kiire kohanemisvõime ja meeskonnatöö oskuse ning avab neile uksed valdkonda, kuhu noored igapäevaselt harva satuvad,” märkis Loor.
Kaitsetööstuse häkaton toimus Junior Achievement Eesti, JA Alumni Estonia ja Kaitseministeeriumi koostöös tänavu juba teist korda. Esimese häkatoni võitis mullu Tallinna Lilleküla Gümnaasiumi meeskond, kelle idee pakkus kaitseväelastele mugavamat teenistust läbi varustusrihmadele mõeldud pehmenduste loomise.