1. Avaleht
  2. Kultuur
  3. Eesti kunsti paraad Rahvusraamatukogus
Eesti kunsti paraad Rahvusraamatukogus

Eesti kunsti paraad Rahvusraamatukogus

13. septembril kell 13 toimub Rahvusraamatukogu peanäitusesaalis konkurss-näituse „Kunstnikult raamatukogule“ avamine ja võitjate autasustamine. Näitus jätkub fuajeegaleriis ja 6. korruse näitusesaalis.

Välja antakse kolm auhinda: peapreemia (tasuta näituse võimalus Eesti Rahvusraamatukogu galeriis ja 1000 eurot); II preemia (tasuta näituse võimalus Eesti Rahvusraamatukogu galeriis ja 500 eurot) ja III preemia (tasuta näituse võimalus Eesti Rahvusraamatukogu galeriis).

Näitusel esineb 70 autorit ligi 140 tööga. Esindatud on eelkõige professionaalsed kunstnikud. Tööd on väga erilised ja eriilmelised. Lisaks skulptuuridele ja maalidele leiame gobelääne, autoriköiteid, joonistusi, oforte, installatsioone jm.

Rahvusraamatukogu on oma uues majas olnud algusest peale kunstisõbralik ja rõõmustanud publikut läbimõeldud näituseprogrammiga. Kunstnikud on meelsasti kasutanud siin esinemise võimalusi, nagu nüüdki, mil üllatavalt paljud loojad järgisid üleskutset väärtustada oma loominguga raamatukogu kui üht Eesti kultuuri sümbolit.

Hannes Starkopfi skulptuuriinstallatsioon tutvustab suure hoone energiakulu, osutades tõsiasjale, et kultuur ja selle tarbimine on üldse kulukad. Rait Präätsa klaasvormidel on kuvarite kuju, Sirje Eelma on samuti eksponeerimiseks valinud tänapäevaseid muutusi humoorika nüansiga peegeldavad tööd. Mare Vindi tušijoonistused suunavad vaatajat otsima vaimseid seoseid looduse ja raamatu vahel. Jüri Arraku õlimaal „Hingede öö” on pühendatud Karl Ristikivi 100. sünniaastapäevale ning temalt on näitusel veel grotesksed söe-pastellijoonistused, mis võrdlevad tänapäeva teateid-loosungeid ruunikirjaga.

Raamatut on kunstnikud mõtestanud mitte ainult kui nähtust või tervikut, vaid ka kui teatud teksti. Teksti kõrvale on läbi aegade esitatud illustratsiooni, mis nagu muinasjuttki, mõeldud eeskätt täiskasvanutele. Neist paeluvamaid on Leonhard Lapini segatehnikas illustratsioonid Ilmar Laabani luulekogule „Sõnade sülemid, sülemite süsteemid“. Tore on vitriinis näha valikut Vive Tolli sügavtrükis illustratsioonidest. Täiskasvanutele pakub hõrgutavat naudingut kunstnikuraamat „Muinasjutumaja“, millele on illustratsioonid teinud Kadi Kurema ning kopti köite Külli Grünbach-Sein.

Rahvusraamatukogu 95. sünnipäevale ja Tõnismägi 2 maja 20. aastapäevale pühendatud teemaprojekt „Kunstnikult raamatukogule“ kuulutati välja juba eelmisel aastal. Osalema olid oodatud professionaalsed kunstnikud ja üliõpilased kõigilt kunstialadelt.

Näituse kujundas Loit Jõekalda ja see jääb avatuks 16. oktoobrini.

Head Uudised GoodNews