1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. Eesti noored tõid Euroopa geograafiaolümpiaadilt koju kuld-, hõbe- ja pronksmedaleid
Eesti noored tõid Euroopa geograafiaolümpiaadilt koju kuld-, hõbe- ja pronksmedaleid

Eesti noored tõid Euroopa geograafiaolümpiaadilt koju kuld-, hõbe- ja pronksmedaleid

29. juunist 3. juulini 2025 toimus Leedu kaunis pealinnas Vilniuses 11. Euroopa geograafiaolümpiaad (EGeo). Tegemist on maineka võistlusega, mis toob kokku Euroopa andekaimad noored geograafid. See on suurepärane võimalus oma teadmisi proovile panna, teiste osalejatega suhelda ning geograafilist silmaringi laiendada.

EGeo on rahvusvaheline võistlus, mis toob kokku Euroopa andekamad noored geograafid kahes vanusekategoorias:

  • Juuniorid (12–15-aastased)
  • Seeniorid (16–19-aastased)

Olümpiaadi formaat järgib rahvusvahelise geograafiaolümpiaadi (iGeo) mudelit ning sisaldab kolme osa: kirjalik test, välitööd ning multimeediatest.

Foto: Tartu Ülikooli teaduskool

2025. aastal osales olümpiaadil kokku 16 võistkonda. Eestit esindas 7 õpilast: 3 juuniorit ja 4 seeniorit.

Eesti võistkonda kuulusid:

  • Helin Luberg (Tallinna Reaalkool)
  • Emily Sassian (Tallinna Reaalkool)
  • Allan Roosimaa (Tallinna Inglise Kolledž)
  • Andreas Kozlov (Pärnu Mai kool)
  • Salme Sillamaa (Tallinna Reaalkool)
  • Kaarel Tammann (Tallinna Reaalkool)
  • Oliver Rahn (Tallinna Reaalkool)
Foto: Tartu Ülikooli teaduskool

Olümpiaadi teemad hõlmasid aktuaalseid valdkondi. Juuniorite kategoorias käsitleti olulisemaid loomi maailmas (sh loomade väljasuremine ja ohustatud liigid), rohepööret elektritootmises, tektoonilist aktiivsus ja inimesi, taastuvenergiat Tšiilis, kliimamuutuseid ja selle tagajärgi/mõjusid.

Välitööde käigus külastati erinevaid piirkondi Vilniuses ja selle lähiümbruses ning tegeleti nii kaardistamise kui ka analüütilisemate ülesannetega. Ka seeniorite kategooria olümpiaadi ülesanded hõlmasid aktuaalseid teemasid. Seeniorite vanusekategoorias oli teemadeks kliimast tingitud ränne ja üleujutused Ganges-Brahmaputra deltas, temperatuurianomaaliad New Yorkis, demograafilised probleemid (“Demographic trap” ja “resource curse” – kiire rahvastikukasv, kasvav vajadus maavarade ja toidu järele), jätkusuutlik põllumajandus, Jaapani „tühjade kodude“ probleem.

Foto: Tartu Ülikooli teaduskool

Väliuuringu osa toimus Vilniuses ja selle lähiümbruses. Näiteks tuli osalejatel kaardil erinevate värvide abil märgistada piirkonna kasutusviisid – tööstuspiirkonnad, puhkealad, eramajad jne.

Õpilastele toimus ekskursioon Kernavė kultuurilisele kaitsealale ning Trakai poolsaare lossi/kindlusse, kus õpilased said näha ordurüütlite demonstratsiooni ning osaleda erinevates õpitubades (nt trükkimine, keraamika, arheoloogia jt). Hiljem toimus laevasõit Kalve järvel, mille käigus oli võimalus vaadelda ka saarel asuvat suurt Trakai lossi. Ekskursiooni lõunasöögina pakuti muuhulgas kohalikke küpsetisi (nt kibinai).

Foto: Tartu Ülikooli teaduskool

Võistlusväliselt said õpilased veel osaleda orienteerumisvõistlusel, tutvustada enda riike ning tutvuda teistega kultuuriõhtul ja avastada Vilniust linnaekskursiooni käigus.

Tulemused

Juuniorite kategoorias läks võit Rumeeniasse, kuid ka Eesti noored said häid kohti ja medaleid: Emily Sassian 8. koht ja hõbemedal, Allan Roosimaa 11. koht ja pronksmedal, Helin Luberg 19. koht. Kokku 36 võistlejat.

Seeniorite kategooria võit läks Leetu kuid ka Eesti noorte tulemused olid silmapaistvad: Oliver Rahn 4. koht ja kuldmedal, Kaarel Tammann 31. koht ja pronksmedal, Andreas Kozlov 41. koht, Salme Sillamaa 46. koht. Kokku 76 võistlejat.