
Eesti Rahva Muuseum ootab lugusid elust aiandus- ja suvilakooperatiivides
ERM koos Eesti Kunstiakadeemia ja Vabaõhumuuseumiga kutsuvad inimesi jagama oma mälestusi nõukogudeaegsete aiandus- ja suvilakooperatiivide eluolust. Materjali kasutatakse teadustööks ning Vabaõhumuuseumi uue eksponaadi loomiseks. Paremaid tunnustatakse rahalise auhinnaga.

„Meid huvitab, kuidas elasid inimesed riigi etteantud raamides, kuidas järgiti või eirati sätestatud norme ning kuidas neis tingimustes loodi oma privaatne maailm,“ kirjeldavad tänavuse kogumisvõistluse eesmärki Anu Kannike ja Anu Järs ERMi teadusosakonnast. 1960. aastate keskpaigast hakati Eestis massiliselt suvilaid rajama ning Nõukogude aja lõpuks oli Eestis veidi üle 1300 aiandus- ja suvilakooperatiivi kokku 52 000 krundiga. Mõned neist toimivad tänaseni suvilapiirkondadena, teised on ümber kujunenud elurajoonideks. „Eri tüüpi kooperatiividele kehtisid erinevad normid, mistõttu erines mõneti nii nende keskkond kui ka sealne elukorraldus. Näiteks ei tohtinud suvilakooperatiivides olla peenraid ega iluaedu, aianduskooperatiivides oli aiapidamine seevastu kohustuslik.“
Meid huvitab, kuidas elasid inimesed riigi etteantud raamides, kuidas järgiti või eirati sätestatud norme ning kuidas neis tingimustes loodi oma privaatne maailm.
Kannike ja Järs rõhutavad, et nende loodud küsimustik on suunav, ent mitte kohustuslik. „Ei pea vastama kõigile küsimustele ning võib kirjutada ka sellest, mis tundub oluline, kuid mille kohta otseselt ei küsitud. Võib keskenduda sellele, mida inimene ise oluliseks peab.“
Oodatud on ka igasugune lisamaterjal:
- Fotod
- (Suvila)projektid
- Dokumendid
- Kroonikad ja päevikud
Küsimustik on osa Eesti Rahva Muuseumi ja Eesti Kunstiakadeemia uurimisprojektist „Linlane maal. Suvila ruumikultuuriline analüüs“ (KUM-TA64, 2025–2026), mida rahastab kultuuriministeerium Eesti kultuuri teadus- ja arendusprogrammist 2023–2026. Ühtlasi aitavad tööd kaasa Eesti Vabaõhumuuseumi uue eksponaadi – nõukogudeaegse suvila – valmimisele.
- Rohkem infot ja lugude esitamine siin.