1. Avaleht
  2. Kultuur
  3. Teater
  4. Esietendub Kaja Kannu soololavastus “Be Real My Dear”
Esietendub Kaja Kannu soololavastus “Be Real My Dear”

Esietendub Kaja Kannu soololavastus “Be Real My Dear”

Esietendub Kaja Kannu soololavastus “Be Real My Dear”Kaja Kannu soololavastus “Be Real My Dear” esietendub Kanuti Gildi SAALis 1. veebruaril. Lavastus on teine osa Kaja Kannu projektist “Knit the World”. Kaja Kannu raamatu “ERATEE” kirjastas “Hea Lugu” ning selle esitlus toimus 7. novembril 2013 Viru Keskuse Rahva Raamatus. 10. veebruaril 2014 avatakse tema isikunäitus “Kes varastas päeva” Balti jaama tunnelis.

Etenduskunstnik Kaja Kann teeb oma elust kunstiteose.

“Te arvate, et suure hingejõuga inimene ei vaja keppi, millele toetuda. olen sama pime kui teie, mu üks jalg on lühem kui teine, mu mõistus tõrgub kõige tähtsamal hetkel. olen vägistatud, aeglaselt käperdatud, süsteemselt kepitud. oskan super hästi valetada ja mu amet on näitleja.” (K.K.).

Kaja laseb publikul olla salajane pealtvaataja, kellel hetke jooksul tekib võimalus piiluda läbi akna elu; nagu sõidaks rongiga mööda majast ja kogemata näeks võõrast elu valgustatud tuba. Etendust “Be Real My Dear” on raske paigutada mõnda äratuntavasse kaasaegse etenduskunsti lahtrisse. Niipea kui hakkad koodi mõistma, tekib lühis.

„Kui sa kaua aega ühte kohta vahid, siis sa hakkad seal asju nägema. selleks, et näha, on vaja kannatust ja eraldatust ja inimeste puudumist ja iseendaga olemist. ainult iseendaga ja siis asjad hakkavad juhtuma ja see on kuradi huvitav ja tähtis ja raske ja kihvt ja enneolematu. sa ei saa aru, mis on päriselt päris ja mis ei ole, mida sa kujutad ette ja mis on olemas. vahel tundub, et lähed hulluks, sest kõik pöörleb ja keerleb ja välgub ja vilgub ja siis jälle tundub, et tegeled maailma kõige tähtsama asjaga, et sa oled leidnud tõe ja ime ja mõtte, miks sa siia ilma oled sündinud ja siis kukub kõik jälle kokku, kõik kaob ja hävib ja sa tahaks lihtsalt maha kukkuda ja lõpetada olemine… siin ilmas.“ (K.K)

Kõik sai alguse, kui Kaja elus sai üks ring täis ja 2011 aastal kolis ta maale elama: “Linnas tundus, et ma ei oska enam. Kadus mõte. Nendest lisaväärtuste loomistest sai kõrini. Otsustasin, et tahaks luua ainult püsiväärtusi.” Aasta jooksul kirjutatud päevikust sai raamat, köögiaknast tehtud fotodest näitus ning kõigest sellest muust, mis fotodele ning raamatusse ei mahtunud, etendus. Raamat, etendus ja näitus koonduvad ühise nimetaja alla – “Knit the World” ehk “Koo maailma”, mis on kunstniku uus vaade ja soov mõtestada elu enda umber.

Fotod on pildistatud Ida-Virumaal, Viru-Nigulas, Kanguristi külas asuva kunstnik Kaja Kannu residentuurimaja ehk Pardimäe Lokaali köögiaknalt. Kõikidel fotodel on sama vaade, aknast välja aeda ning loodusesse. Fotodel muutub ilm, valgus, aiasolevad asjad, inimesed, aga vaade jääb alati samaks – aknast välja, laia maailma. Fotonäituse idee on nihutada möödakäija vaadet – nii tunnelist kui linnaruumi lahutamatust osast, kui ka linnast kui sellisest, kus vaade maailma on samaaegselt avatud ja piiratud, aga mööda tänavaid kõndides kindlasti mitte isiklik.

Kaja Kann on sündinud Vändras, viielapselises peres. Peale keskkooli lõpetamist Tallinnas asus ta õppima Räpina Aianduskoolis konserveerimise ja toidutehnologia eriala. Ta on esinenenud Võrus, Iisakus, Palal, Vormsi saalel, Narvas, Utrehtis, Zagrebis, Hamburgis, Berliinis, Riias, Helsingis, Stokholmis, Malmös, San Diegos, New Yorgis ja mujal. Kaja Kann on rahvusvaheliselt tunnustatud iseõppinud kunstnik, kelle keel on otsekohene, sageli liialt must-valge, kuid see-eest terav. Tema tegevust on võrreldud mänguga, ta nagu mängib tsirkust, mängib muusikat, mängib, et tantsib, mängib, et kirjutab raamatut. Ise ta ei taha sellega nõustuda, kui ikkagi peab, siis see on tema jaoks pagana tõsine mäng – elu ja surma peale.

Kaja Kann soololavastus “Be Real My Dear”
Autor, etendaja: Kaja Kann
Dramaturg: Maike Lond
Muusika: Maike Lond, Iggy Malmborg
Koreograaf: Kädi Metsoja
Produtsent: Pardimäe Lokaal
Kaasprodutsent: Kanuti Gildi SAAL
Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Hooandja
Residentuuritoetus: Põhja-ja Baltimaade mobiilsusprogramm
Kestus: 80 min.

Head Uudised GoodNews