Home Kunst Festivali Tartu Valgus raames avatakse psühhedeelne kunstinäitus “Vaakum kui mõtteviis”
Festivali Tartu Valgus raames avatakse psühhedeelne kunstinäitus “Vaakum kui mõtteviis”

Festivali Tartu Valgus raames avatakse psühhedeelne kunstinäitus “Vaakum kui mõtteviis”

24. oktoobril avatakse arhitektuurse valgustuse ja valguskunsti festivali Tartu Valgus sisenäituste programmi raames kunstinäitus “Vaakum kui mõtteviis”, mis toimub samaaegselt Tartu Kunstimajas ja Noorus Galeriis. Näitus avatakse kell 17.00 Tartu Kunstimajas ja kell 18.00 Nooruse Galeriis. TAVA2018 kõrvalprogrammi raames liigutakse avamistega kell 19.00 Kogo galeriisse Kristi Kongi ja Mari-Leen Kiipli duonäitusele “Salajane vilin metsas”. Avamiste õhtu lõpetab näituse “Vaakum kui mõtteviis” peaesineja Carl Michael von Hausswolffi kontsert Aparaaditehase Armastuse saalis kell 21.00.

Näituse pealkiri “Vaakum kui mõtteviis” pärineb Tartu anarhistliku tänavapoeedi Aldar “Psaiko” Talviste suust, esindades talle iseloomulikke keelt tühistavaid absurdisme ja Tartu eksperimentaalse kirjanduse skene mentaalsust. Näitusel osalevad kunstnikud ja teosed kõnetavad valguse, psühhogeograafia ja psühhedeelia seost. Näituse kuraator KIWA avab näituse kontseptsiooni järgmiselt: “Valguse kui metafoori ja valguse kui illumineeriva impulsi vahekord loovad maailmu psühhogeograafia ja uusmütoloogia aspektist. Sellega kaasnevad tähelepanekud nihkeid registreerivas teadvuses ja ümbritsevas keskkonnas toimuva vahel olevatest hämaraladest.”

Näituse peaesineja on Rootsi kuulsaim kunstnik-provokaator, Stockholmi helilooja, visuaalkunstnik ja kuraator Carl Michael von Hausswolff, kes on enda rajatud kuningriigi Elgaland-Vargaland monarh. Hausswolff kasutab oma teostes tihti valgust, neist tuntumad on tema valgusinstallatsioonid, näiteks sari “Tühi punane” või etendus “Piinamine valgusega”. Ta on seotud XX saj. psühhedeelse kunsti arengute, nähtuste ja tegijate skenega, nagu William S. Burroughs, Brion Gysin, Genesis P-Orridge, Andrew McKenzie jt. Tartuga on von Hausswolff seotud läbi selle, et ta hoiab Tartu päritolu maailmakuulsa teadlase ning elektroonilise hääle fenomeni avastaja Friedrich Jürgensoni arhiivi. Lisaks temale osalevad näitusel eesti kunstnikud Liisa Hirsch, Tammo Sumera, Kristel Saan, Johannes Luik, Aivar Tõnso ja teadmata päritolu Tundmatu Kunstnik.

Näituse eriprojektina esitletakse Tartu Kunstimajas Eestis esmakordselt Brion Gysin’i ja William Burroughs’i poolt 1959. aastal leiutatud ja Psychic TV poolt populariseeritud legendaarset hallutsinatsioone esile kutsuv Dreamachine’i ehk Unenäomasinat, mida nimetatakse ka maailma esimeseks kunstiteoseks, mida vaadatakse kinnisilmi.

Näitused jäävad avatuks Galeriis Noorus 11. novembrini, Tartu Kunstimajas 18. novembrini ja Kogo galeriis 9. detsembrini.

Tallinnast toob 24. oktoobril näituste avamisele ja kontserdile eribuss, mis väljub Tallinna kesklinnast kell 14.15 ja sõidab tagasi pealinna kell 22:30. Edasi-tagasi sõidu eest tuleb tasuda 10 eurot. Koha broneerimiseks on vajalik etteregistreerimine 20. oktoobriks aadressil buss@kogogallery.ee.

Tartu Valgus ehk TAVA on terviklik, rahvusvaheline, valdkondi ühendav arhitektuurse valgustuse ja valguskunsti festival Tartus, mille eel- ja põhisündmused kestavad kokku 30 päeva. Festivali korraldab MTÜ Valgusklubi koostöös Tartu Linnavalitsusega. Kokku külastab Tartut üle kolmekümne valgustusdisaineri ja valguskunstniku ning ligi 200 konverentsil ja töötubades osalejat üle maailma. Tartu vanalinnas kulgev Valgusrada on avatud festivali publikuprogrammi raames terve nädalavahetuse, 25. kuni 28. oktoobri keskööni.