1. Avaleht
  2. Kultuur
  3. Film
  4. Forum Cinemas kutsub suveõhtutel Metropolitan Opera lavastusi nautima
Forum Cinemas kutsub suveõhtutel Metropolitan Opera lavastusi nautima

Forum Cinemas kutsub suveõhtutel Metropolitan Opera lavastusi nautima

Romeo_Julia_sisu218. juunil saab avalöögi Forum Cinemas suveooperi programm, millega tuuakse Tallinnas, Tartus ja Narvas suvekuudel ooperisõpradeni kuus populaarseimat lavastust New Yorgi Metropolitan Opera repertuaarist. Esimesena linastub Giuseppe Verdi „Rigoletto“, mille tegevus on lavastaja Michael Mayeri käe all rännanud ajas 60ndate aastate Las Vegasesse.

Itaalia ooper on sel suvel kavas ülekaalus, sest lisaks Verdi „Rigolettole“ jõuab kinolinale helilooja hilisema loomingu hitt-teos, traagiline „Othello“, milles Desdemona rollis veetlev ameerika sopran Renée Fleming. Lisaks linastuvad kaks teost Itaalia teiselt ooperikuningalt, Giacomo Puccinilt: liigutavalt kauni muusika ja efektse Art Deco lavakujundusega „Pääsuke“ („La Rondine“) ning „Tütarlaps kuldsest läänest“, Puccini üks värvikamaid teoseid, mis toob ooperilavale vesterniliku armastusloo viskiklaaside kummutamise, püssipaugutamise ja pokkerimängu saatel.

„Kuigi kinodes näidatavatel ooperietendustel puudub elavale ettekandele omane võlu ja vahetus, tuleb taolist ettevõtmist siiski tunnustada,“ kommenteeris ooperiülekandeid lavastaja Neeme Kuningas. „Metropolitan Opera on vaieldamatult üks kõige võimsam ooperiasutus, sest palkab esinejateks maailma absoluutseid tippe ning paistab silma üüratute lavastuskuludega, mida enamus maailma ooperiteatreid endale lubada ei saa,“ sõnas ta ning lisas, et kinodes näidatavaid etendusi pole pole kohane ja tark võrrelda näiteks meie koduse Estoniaga. „Pigem tuleb tunda uhkust, et meie tillukeses riigis oopereid üldse etendatakse,“ nentis ta.

Üks põnevamaid tükke Forum Cinemas kinodes ülekantavast suveooperiprogrammist on kindlasti Händeli, Vivaldi, Rameau, Purcelli ja teiste heliloojate kaunimatest aariatest ja ansamblitest Jeremy Samsi poolt osavalt kokku põimitud lugu „Nõiutud saar“. Lavastuses astub Metropolitan Opera parimate ooperiartistide kõrval Neptuni rollis lavale ka armastatud Plácido Domingo.

Kindlasti on suvel kinodesse asja Venemaa ooperisolisti Anna Netrebko austajatel, sest viimane on koos prantsuse-itaalia tenori Roberto Alagnaga peaosas 30. juulil linastuvas Charles Gounod’ imekaunis ooperis „Romeo ja Julia“. Publikule näidatakse etenduse üht parimat salvestust aastast 2007, mis suutis panna publiku püstijalu aplodeerima nii ooperiteatris kohapeal kui ka arvukates kinosaalides üle maailma.

„Kes läheb ooperietendust kinno vaatama, sellele soovitaksin eelnevalt põgusalt teosega tutvuda, sest taustateadmised annavad ikka kobedama elamuse. Ka ei tohi ennast häirida lasta etenduse kahemõõtmelisusest ja vähese dünaamikaga esitatud helist, mida kuuleb tavaliselt ühtlases fortes. Tasub nautida garanteeritult kõrgetasemelise esitust ja vägevaid soliste, uhkeid dekoratsioone ja esmaklassilisi lavastajatöid ning ooperielamus on tagatud,“ soovitas Neeme Kuningas.

Lisainfot suveooperi linastuste kohta leiab SIIT.

Head Uudised GoodNews