Avaleht Kultuur FOTOD: ERSO tutvustas 93. hooaega
FOTOD: ERSO tutvustas 93. hooaega

FOTOD: ERSO tutvustas 93. hooaega

Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri 93. hooajal on aukohal Eesti klassikute looming.

Suur osa sellest kõlab Neeme Järvi dirigeerimisel, kellele see hooaeg on viimane ERSO peadirigendi ja kunstilise juhina. Järgmisest hooajast jätkab maestro koostööd ERSO-ga eluaegse aupeadirigendina.

Kohe pärast hooaja esimesi kontserte ootab ERSO-t Kesk-Euroopa turnee, kus astutakse Järvi dirigeerimisel esmakordselt lavale sellistes väärikates maailma muusikaelu keskustes nagu Viini Musikverein, Linzi Brucknerhaus, Praha Rudolfinum ja Bregenzi Festspielhaus. Mihhail Gertsi juhatusel antakse kaks kontserti ka Saksamaal. Esmakordselt korraldab ERSO turneed üks tuntuimaid rahvusvahelisi agentuure IMG Artists. Eestis toob maestro Neeme Järvi oma orkestriga publiku ette kuus erinevat kava seitsmel kontserdil.

Oktoobris tähistatakse Olari Eltsi juhatusel autorikontserdiga Erkki-Sven Tüüri 60. sünnipäeva. Eesti heliloojate looming on aukohal terve hooaja vältel: ettekandele tulevad Arvo Pärdi 2., 3. ja 4. sümfoonia. Kõlab Lepo Sumera, Raimo Kangro, Eino Tambergi ja Veljo Tormise looming: Kangrol on 2019. ja Sumeral 2020. aastal 70., Tambergil ja Tormisel aga 90. sünniaastapäev. Koostöös Eesti Kontserdiga on fookuses Eesti ooperimuusika: lisaks Raimo Kangro rokkooperile „Põhjaneitsi“ on eesti ooperimuusika 90 aastale pühendatud eraldi kontsert.

Novembris osaleb ERSO juba traditsiooniliseks kujunenud Baltimaade sümfooniaorkestrite festivalil, mille kontserdid toimuvad seekord Tallinnas ja Riias. Kaasatud on Eesti, Läti ja Leedu esindusorkestrite muusikud. Solistina on orkestri ees ERSO kontsertmeister Triin Ruubel-Lilleberg.

Pärast aastakümnetepikkust vahet tuleb Eestisse üks nimekaimaid Vene dirigente Vassili Sinaiski. Taaskohtumised on ees nii publiku kui ka orkestri poolehoiu võitnud Bas Wiegersi, Jun Märkli, Nikolai Aleksejevi, Giordano Bellincampi, Risto Joosti ja paljude teistega. Uutest dirigentidest saab mainida Clement Powerit Suurbritanniast, Ameerika Sümfooniaorkestri peadirigenti Leon Botsteini, Läti Rahvusorkestri dirigenti Guntis Kuzmat, noort Eesti talenti Jaan Otsa jt.

Solistidest debüteerivad ERSO ees mitmed silmapaistvad viiulivirtuoosid, nagu Ilja Gringolts, maailma nimekaimate viiulisolistide hulka kuuluv ameeriklanna Anne Akiko Meyers ja Kesk-Euroopa turneel viiuldaja Nicola Benedetti, samuti Amsterdami Kuningliku Concertgebouw Orkestri pikoloflöödisolist Vincent Cortvrint, plokkflöödisolist Erik Bosgraaf Hollandist, Prantsuse uue generatsiooni täht pianist Lucas Debargue jt. Detsembris tuleb esmakordselt Eestisse nimekas USA pianist, Chopini konkursi võitja Garrick Ohlsson. ERSO ette on oodatud ka kaks värsket konkursilaureaati: äsja rahvusvahelisel Tšaikovski konkursil III preemia pälvinud Anastassia Kobekina ja novembris toimuva Eesti pianistide konkursi võitja. Eesti interpreetidest on ERSO ette tulemas pianistid Kristi Kapten ja Mihkel Poll, tšellist Marcel Johannes Kits, vokaalsolistid Arete Kerge, Monika-Evelin Liiv, Rauno Elp jt.

Viimastel hooaegadel on tähelepanu äratanud ERSO muusikute arvukad kammerkontserdid nii Estonia kontserdisaalis kui ka väljaspool. Seekordne hooajasisene kammerkontsert kannab Lepo Sumeralt laenatud pealkirja „Meie!“. Tutvustatakse lähemalt kõigi pillirühmade esindajaid ja orkester näitab end suure ja ühtse ansamblina, esitades dirigendita Tormise avamängu nr 2.

Fotod: Martin Dremljuga