FOTOD I Pirita eakad korrastasid kirjanik Särgava ja Pirita hinge Strutzkini hauad
17. augustil kogunesid Pirita Eakate Nõukogu ja Pirita Naisteklubi liikmed koos linnaosa esindajatega Metsakalmistule, et korrastada kahe silmapaistva Pirita elaniku pikalt hooldamata hauaplatsid. Initsiatiiv oli kohalikelt elanikelt, kes võtsid oma hingeasjaks panustada kogukonna ajaloo hoidmisse.
Initsiatiiv oli kohalikelt elanikelt, kes võtsid oma hingeasjaks panustada kogukonna ajaloo hoidmisse.
Hoole alla võeti Karl Ernst Särgava (kirjanikunimega Ernst Peterson-Särgava) ja Albin-Johannes Strutzkini hauaplatsid.
“Tervitan sooja südamega eakate initsiatiivi korrastada väärika ajalooga Pirita kalmistul asuvate oluliste isikute hauaplatsid. Need kaks tuntud isiksust on jätnud sügava jälje Pirita kogukonna ajalukku ning nende mälestus väärib jätkuvat austust ja tunnustust. Rõõmustan ühtlasi meie eakate initsiatiivi üle, mis paneb aluse suurepärasele traditsioonile,” tundis heameelt Pirita linnaosa vanem Kaido Saarniit, kes ka ise koristustöödel kaasa lõi.
Tervitan sooja südamega eakate initsiatiivi korrastada väärika ajalooga Pirita kalmistul asuvate oluliste isikute hauaplatsid.
Karl Ernst Särgava oli mitmekülgne isiksus – poliitik, kirjanik ja õpetaja. Tema kirjanduslik looming koosneb peamiselt jutustustest, aga ta on kirjutanud ka novelle, lasteraamatuid, näidendeid.
Kirjanik-poliitiku mälestuse jäädvustamiseks on Pirita-Kose asumis nimetatud Ernst Särgava allee, mis on saanud nime kirjaniku elukoha järgi ning mille ääres troonib ajalooline Särgava külalistemaja. Tallinna Reaalkooli ees asub Särgava mälestussammas meenutamaks kooli kunagist õpetajat ja direktorit.
Rääkides Pirita linnaosa ajaloost 20. sajandi esimesel poolel on võimatu mööda minna Pirita Kaunistamise Seltsi asutaja ja sekretäri Albin Strutzkini isikust, kes on mõjutanud siinse piirkonna elu ja arengut suurel määral. Aktiivse inimesena omistati talle eluajal rahva poolt palju erinevaid tiitleid: Pirita linnapea, Pirita kuberner, Pirita kroonimata kuningas ning Pirita kloostri varemetes arheoloogilisi kaevamisi läbiviinud Rootsi teadlaste poolt – Pirita hing ja süda.
Albin-Johannes Strutzkin andis oma panuse ka ajalehtede Postimees ja Päevaleht kaastöölisena. Ta jättis oma jälje muusika- ja lavakunstis, alustades tegevust Lootuse ja Estonia seltsides koori- ja ansamblilauljana ning näitlejana. Strutzkin oli oluline osa Tallinna ja Pirita kultuurielust ning tema mälestust hoitakse elavana läbi aastate.
Hauaplatside korrastamine on sügavalt tähendusrikas samm, et säilitada märkimisväärsete Pirita elanike mälestus.