1. Avaleht
  2. Kultuur
  3. FOTOD I Tulefestivalil puhuti Pärnu rannas lõkkele tule iidne vägi
FOTOD I Tulefestivalil puhuti Pärnu rannas lõkkele tule iidne vägi

FOTOD I Tulefestivalil puhuti Pärnu rannas lõkkele tule iidne vägi

Nädalavahetusel toimus Pärnus Tulefestival, mis muutis jäise ranna valgust kiirgavaks tuleskulptuuride galeriiks.

Al Paldroki, Paul Roose, Kalev Järviku, Henry Timuski, Üllar Kallau ja Location Uniti kavandatud ja grupitööna püstitatud teosed kõrgusid rannal kuni päikeseloojanguni, misjärel nad süüdati Non Grata performatiivse süütamisrituaali käigus. Vallandus võimas tulemäng, mille käigus läks leekidesse tootemloomaderida: Hobune, Jänes, Põder, Ronk ja Üllar Kallau tuldpeegeldav Püramiid. Rahvusvahelistest kunstnikest osalesid tuleskulptuuride süütamisel muusikud Risto Puurunen Soomest, Steve Vanoni Ameerikast, Olavi Kõrre ja Mihkel Kõrgekivi Pärnust, tuletantsija FreeDel Da Flame Saksamaalt ja Non Grata performance-rühmitus koosseisus Anonymous Boh, Devilgirl, Hobo, Toomas Kuusing, Stenver Kööp, Merily Tikka, Paul Roose, Mirjam Süvari, Liisa Maria Lai, Maiken Palm, Kristjan Mõru, Hannes Paldrok, Kristo Jürmann, Märten Kitsing, Helar Tappo, Kadi Põder, Markus Tamm, Jürgen Rekk, Sten Õitspuu, Ralf Jeeser, Henri Järv jt.

Sidudes omavahel tule väe ja rahvapärimuses olulisel kohal asunud tootemi- ja hingeloomad, viis sündmus kohaletulnud rahva visuaalsele teekonnale esivanemate looduslähedusse ja vaimumaailma, mille üks osa on ka Läänemere folkloorist pärinevad tulerituaalid.

„Tule soojus ja vägi on Eesti inimest aga alati ligi tõmmanud ja jaanitule traditsioon on selle elavaks kinnituseks. Lagedal rannal toimuva ürituse pluss on seegi, et siin on kõigil ruumi praeguses eriolukorras ka üksteisest veidi kaugemale hoida ja tulemängu eemalt vaadelda,” ütles festivali peakorraldaja Kristo Kaljuvee. “Tuli on igas inimeses peituv aktiivne element. Ta innustab meid uue poole, vabanedes kõigepealt vanast. Avardame tänase inimese vaadet oma eelajalooliste esivanemate igapäevaellu ja uskumustesse, astudes sammu lähemale oma juurtele ja eelkäijate maailmamõistmisele.“

Tulega seonduvad nii Pärnu jõe äärest leitud Eesti vanimad asulakohad ja muinasaeg kui ka kunst ja kirg, mis on inimhinge sisemine tuli. Vaimse ürgalgena on tuli inimese iidne kaaslane, millele on omistatud tuhandeid eri tähendusi. Tuli tähendab päikese eluandvat ja uuendavat väge, eluringi lõppu ja uue algust. Samuti usuti siinsetel aladel looduse hingestatusesse, arvati, et inimese hing elab pärast surma edasi looma, linnu või putukana. Eesti vanimatest arheoloogilistest leiupaikadest on avastatud sarvest tehtud looma- ja inimkujusid, leitud loomahammastest ripatseid, sarvest valmistatud rästikuskulptuure ja viiteid mitmete teiste loomade kultusele kaugest ürgajast. Usutavasti oli sellisel eelajaloolisel kunstil rituaalne taust.

Eestlased on tuletseremooniatega aegade algusest püüdnud loodusjõudusid suunata – nii koondati ka Pärnu Tulefestivalil ühise energia ja tule jõud maailma laastava pandeemia peatamiseks.

Festivali raames toimusid ka Pärnu Fideofesti videoskriiningud Pärnu Kunstnike Majas ja Raamatukogu fassaadil mehhiklase Edoardo Meija videokäsitlused Non Grata tule-performance’itest. Pärnu Raekoja linnagaleriis avati austraallase Ben Nozdrachevi näitus “Anti-Painting”.

Head Uudised GoodNews