
GALERII I Ilmus ainulaadne teos “Eesti krooni aeg 20.06.1992–31.12.2010”
29. märtsil toimus Eesti Panga majas pidulik raamatuesitlus, kus esitleti kontseptuaalselt ainulaadset teost “Eesti krooni aeg 20.06.1992–31.12.2010”. Tegu pole mitte ainult raamatuga, vaid ka kollektsionääride unistusega – iga välja antud eksemplar sisaldab autentseid Eesti krooni paberrahasid ning on unikaalne nii oma sisult kui vormilt.
Raamatu autor Toomas Kull on kuue aasta jooksul kogunud ja süstematiseerinud 800 originaalset Eesti krooni paberraha, mis on kõik kindla seerianumbriga ning väga heas seisukorras. Sadat nummerdatud “Krooniraamatut” kaunistab kaheksa erineva nominaaliga paberraha (1, 2, 5, 10, 25, 50, 100 ja 500 krooni), mis on paigutatud käsitsi valmistatud valminud karbi kaanele. Näiteks raamatus nr. 8 on iga paberraha kolm viimast seerianumbrit 008 – selline loogika kehtib kogu tiraaži kohta, mis teeb iga raamatu kordumatuks.

Lisaks rahadele leiab raamatust paberrahade esikülgedel kujutatud suurkujude (näiteks Baeri gravüürid) fotod ning nende taga olevate vaadete droonifotod, mis on tehtud täpselt sama rakursi alt.
Krooniraamatu esitlus tõi kokku mitmeid külalisi, kelle seas oli ka Ukraina suursaadik Eestis, Maksym Kononenko. Kononenkole kingiti raamatu eksemplar nr. 91, mille saadab ta diplomaatilise postiga Ukraina Rahvuspanga rahamuuseumile – see number valiti sümboolselt, sest Ukraina Rahvuspank loodi just 1991. aastal.
Ukraina suursaadikule Eestis, Maksym Kononenkole kingiti raamatu eksemplar nr. 91, mille saadab ta diplomaatilise postiga Ukraina Rahvuspanga rahamuuseumile – see number valiti sümboolselt, sest Ukraina Rahvuspank loodi just 1991. aastal.
Esitlusele olid kutsutud kõik, kes raamatu kingiks saavad, teiste seas Kihnu muuseum, Eesti Rahva Muuseum, Eesti Ajaloomuuseum, Valga Muuseum ning Eesti krooni kollektsionäärid ja bonistid. Näiteks “Krooniraamat” nr. 063 kingitakse Tartu Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumile, mille asutamisaasta on samuti 1963. Sama numbriline seeria kordub ka selles raamatus olevatel rahadel.
Kokku valmis Kulli käe all 100 teost, millest veerand kingitakse muuseumidele, arhiividele, raamatukogudele ja toetajatele. “Krooniraamat” on väärtuslik pärand, mis jäädvustab Eesti krooniaja väärikal moel.