Avaleht Kultuur Helena Krinali tantsulavastus esietendub Palestiinas
Helena Krinali tantsulavastus esietendub Palestiinas

Helena Krinali tantsulavastus esietendub Palestiinas

Eesti-Palestiina koostöölavastus “Müra” esietendub 9. aprillil Ramallahi kaasaegse tantsu festivalil.

Maailmas, kus müra on muutunud normiks, on vaikus see, mis meid hirmutab. „Müra“ on kehapõhine intiimne kohtumine helide, kehade, ruumi ja vibratsiooniga, mida on leotatud erisugustes mürades, kuid mis hoolimata selle häirivast mõjust on märkamatult muutunud meie elude pärisosaks. Tantsulavastus, mis on sündinud Eesti vaikuses ja kasvanud Palestiina lärmakatel tänavatel.

“Ma olen alati olnud üsnagi müratundlik ning tunnen end halvasti valju heli, rohkete rahvahulkade, kiire elutempo ja keeruliste inimsuhete vahel laveerides. Justkui saatuse vingerpussina elan nüüd Palestiinas, kus kõike seda müra on päris parajalt palju. Või tegelikult, mõnda liiki müra on rohkem ja teist laadi jälle selle võrra vähem. Ja nii ma siis siin võõras mürakeskkonnas olen õppinud “ellu jääma”, otsides vaikust müra seest ja kohandudes uut laadi müraga. Seda enam oskan hinnata Eesti vaikset elukeskkonda ja suhtuda kriitiliselt mürasse, mis aeg-ajalt ka Maarjamaal pead tõstab. Päris kummaline, kuidas me alustasime proovides inimsuhetes sisalduva müraga ja lõpuks oleme välja jõudnud hoopistükkis vaikuse otsinguteni,” ütleb lavastaja Helena Krinal.

“Müra” laval on Tiina Mölder, Helen Reitsnik ja Ajjar Ausma. Lavastuse esimene prooviperiood oli eelmise aasta lõpus Tallinnas, teine prooviperiood leiab aset Ramallahi linnas aprilli esimesel nädalal. Eestis esietendub “Müra” 6. juunil Sõltumatu Tantsu Laval.