I Land Sound on Baltimaade esimene rahvusvaheliselt tunnustatud rohefestival
Elamusfestival I Land Sound pälvis oma läbimõeldud ja innovaatiliste keskkonnaalaste projektide eest Baltimaades esimesena rahvusvahelise A Greener Future sertifikaadi, mis on vanim ja kõige põhjalikum jätkusuutlikkuse standard maailmas.
I Land Sound on esimene festival Eestis, kes asendas juba 2019. aastal biolagunevad toidunõud keraamiliste nõudega ja ehitas eraldi nõudepesupunkti. Jooke pakutakse festivalil ainult korduskasutatavatest topsidest ning joogivett saavad kõik külastajad veevõtupunktidest tasuta. Mullu suvel keelati ka tavalise pudelivee müük baarides.
Festivali I Land Sound jätkusuutlikkuse valdkonna juhi Kadi Aguraijuja sõnul on Baltimaade esimese rohefestivali tiitli taga aastatepikkune töö ja selle välja teenimiseks tuli kõik keskkonnaaspektid hoolikalt läbi mõelda. “AGF sertifikaadi saamine on kinnitus, et oleme õigel teel ning annab väga suure motivatsiooni oma keskkonnaprojekti edasiarendamisel. Veebruaris 2024 lähme Londonisse, iga-aastasele rahvusvahelisele konverentsile sertifikaati vastu võtma, seal hõigatakse välja ka parimad festivalid valdkondade lõikes, kus meil on samuti võimalus tunnustus võita. Seega võib meilt uuel aastal veel rõõmusõnumeid tulla,” rääkis Aguraijuja.
Festivali peakorraldaja Paap Uspenski võrdleb tunnustust gurmeemaailma Michelini tähega ja leiab, et sertifikaadi pälvimise muudab veelgi hinnalisemaks teadmine, kui suured ja edumeelsed festivalid AGF-i konkursi latti kergitavad. “Saaremaa väikeses asulas toimuvat festivali saab korraldusliku detailsuse poolest võrrelda tuntud sündmustega, nagu Roskilde, DGTL, Øya, Wonderfruit, Glastonbury vöi Boom festival. See tunnustus paneb Saaremaa rahvusvahelise muusikamaailma kaardile. Minu sügav kummardus maailma parima tiimi ees,” lisas Uspenski.
A Greener Future hindas festivali üldskaalal kõrgele tasemele ja valdkondade lõikes suurepäraseks. Sertifikaadi järgi on I Land Sound keskkonnateadlik festival, mis on astunud märkimisväärseid samme jäätmete, heitgaaside ja energiatarbimise vähendamiseks ning külastajate keskkonnateadlikkuse tõstmiseks.
A Greener Future tegevjuht Claire O’Neill väitis, et festivali korraldajad ja meeskond paistavad silma innovaatilisusega ja suure algatusvõimega. “Nad hoolivad väga keskkonnast ja kohalikust kogukonnast ning väärivad tunnustust kõikide positiivsete jõupingutuste eest. I Land Sound on tõeliselt unikaalne ja inspireeriv kogemus,” sõnas ta.
Rahvusvahelise organisatsiooni A Greener Future A Greener Festival 2023 sertifikaadi väljastamiseks hinnatakse sündmusi 11 erineva keskkonda mõjutava valdkonna põhjal nagu transport, energiakasutus, jäätmed, veekasutus, kohalik ökosüsteem, ning kogu festivali perioodiks saadetakse kohale sõltumatu hindaja. Hindamisprotsessi käigus määratakse, kas festival kvalifitseerub ühele järgmistest sertifikaadi tasemetest: silmapaistev (outstanding), väga kiidetud, mille pälvis I Land Sound (highly commended), kiidetud (commended) või paremuse poole püüdlejad (improvers). Keskkonnamõju 11 valdkonna lõikes saavutas I Land Sound viies kategoorias kõrgeima tulemuse.
Lisaks mitmekülgsele muusika- ja päevaprogrammile on sama olulisel kohal festivali keskkonnaprojekt I Land Green, kuhu lisandub igal aastal uusi rohepraktikaid. I Land Sound korraldab keskkonnateadlikke projekte koostöös erinevate partneritega. Näiteks juba neli aastat korjatakse kokku kõik festivalil tekkinud sigaretikonid, millest on kunstnik Ines-Issa Villido loonud Eesti esimese konidest aerusurfilaua ja üle 30 000 suitsukoniga kaetud vaalaskulptuuri “Usalda vaala”, mille eesmärgiks on tõsta inimeste teadlikkust konireostusest ja juhtida tähelepanu keskkonnahoiule.
Projekti toetava Philip Morris Eesti tegevjuhi Kai Tammisti sõnul saab loominguliste projektide abil suunata tarbijaid paremini vastutustundlikkusele. „Festivalidel on valdavalt probleem konireostusega, sest konid on tehtud plastikust ja nende lagunemine võtab üle 15 aasta. Kunstitöödega oleme saanud juhtida tähelepanu sellele, et suitsukonid tuleks kindlasti visata selleks ettenähtud prügikasti. I Land Sound on olnud väga hea partner jätkusuutlikkuse vallas,” lisas Tammist.
- Juulikuus Saaremaal maalilisel Illiku laiul toimuv I Land Sound on elamusfestival, mis on kujunenud tuhandete inimeste jaoks üheks suve meeldejäävaimaks sündmuseks. Festival, mis toimus esmakordselt 2017. aastal, on tuntud oma mõjusa keskkonnaprogrammi, unikaalse muusika, kunsti ja töötubade sümbioosi poolest.