1. Avaleht
  2. Poliitika
  3. INIMÕIGUSTE OLUKORRAST KRIMMIS I Eesti kutsus ÜRO Julgeolekunõukogus teist aastat järjest kokku istungi Krimmi teemal
INIMÕIGUSTE OLUKORRAST KRIMMIS I Eesti kutsus ÜRO Julgeolekunõukogus teist aastat järjest kokku istungi Krimmi teemal

INIMÕIGUSTE OLUKORRAST KRIMMIS I Eesti kutsus ÜRO Julgeolekunõukogus teist aastat järjest kokku istungi Krimmi teemal

12. märtsil kutsus Eesti kokku ÜRO Julgeolekunõukogu kõrgetasemelise virtuaalistungi Krimmi teemal. Arutelu avas ja juhtis Eesti välisminister Eva-Maria Liimets.

Istung märkis seitsme aasta möödumist Krimmi Autonoomse Vabariigi ja Sevastopoli linna õigusvastasest annekteerimisest Venemaa Föderatsiooni poolt ja oli jätkuks aasta tagasi Eesti korraldatud samateemalisele kohtumisele ÜRO Julgeolekunõukogus. „Kui eelmisel aastal oli meil seitse kaaskorraldajat, siis tänavu toetas istungit 23 riiki – see on ajalooline arv, mis saadab selge hukkamõistva sõnumi Venemaale. Krimmis toimuv läheb korda paljudele riikidele,“ ütles minister Liimets.

Inimõiguste olukord Krimmis halveneb pidevalt. „Okupatsioonivõimude surve krimmitatarlastele ja poolsaarel elavatele ukrainlastele on muutunud aina rõhuvamaks,“ lausus Liimets. „Tagakiusamise eesmärk on ühelt poolt murda igasugune kodanikualgatus ja teisalt survestada põlisasukaid poolsaarelt lahkuma.“

Vene Föderatsioon tegutseb sihipäraselt selle nimel, et muuta Krimmi demograafiline koosseis enda kasuks. Hinnanguliselt on Krimmi toodud sadu tuhandeid ümberasujaid Venemaalt. „On ütlematagi selge, et selline tegevus on vastuolus nii Genfi konventsiooni kui ka ÜRO põhikirjaga,“ lisas minister.

„Vene Föderatsiooni kasvav sõjaline kohalolek Krimmis kujutab ohtu Euroopa julgeolekule laiemalt   ja me ei saa antud olukorras jääda kõrvaltvaatajateks. Kutsume Venemaad üles viima oma sõjaväe ja varustuse poolsaarelt välja, vabastama kõik poliitvangid ning järgima endale võetud rahvusvahelisi kohustusi,“ sõnas Liimets.

Eesti suursaadik ÜRO juures Sven Jürgenson märkis omalt poolt, et poolsaare mastaapne militariseerimine Vene Föderatsiooni poolt on mõjunud laastavalt sealsele loodusele ja kohalikule kultuuripärandile. Kaubaveo takistamine Mustal ja Aasovi merel on põhjustanud Ukraina rannikuregioonidele ulatuslikku majanduslikku kahju.

Istungi kaaskorraldajaid oli rekordiline arv – 23 riiki nii Euroopast kui ka kaugemalt. ÜRO Julgeolekunõukogu liikmed Prantsusmaa, Iirimaa, Norra, Ühendkuningriik ja Ameerika Ühendriigid, samuti ÜRO liikmesriigid Austraalia, Belgia, Bulgaaria, Kanada, Costa Rica, Tšehhi, Gruusia, Saksamaa, Kreeka, Honduras, Itaalia, Läti, Leedu, Madalmaad, Poola, Slovakkia, Türgi ja Ukraina.

Istungi peakõneleja oli ÜRO abipeasekretär ja inimõiguste kõrge voliniku New Yorgi esinduse juht Ilze Brands Kehris. Veel võtsid sõna USA Potomaci Fondi president ja sõltumatu vaatleja dr Phillip Karber ning Krimmi inimõiguste rikkumistele keskenduva Ukraina kodanikuühenduse Media Initiative on Human Rights koordinaator Maria Tomak, lisaks ajakirjanik Nariman Memedeminov Krimmist.

Kokku võttis sõna üle 30 ÜRO liikmesriigi esindaja, sh 12 riiki välisministri või aseministri tasemel.

Istungit juhiti Tallinna stuudiost ja seda aitas tehniliselt korraldada Eesti firma Global Virtual Solutions.

Üritust on võimalik järele vaadata välisministeeriumi YouTube’i kanalil.