
Internetivabaduse konverents toob kokku ligi 400 osalejat enam kui 50 riigist

Esmaspäeval Tallinnas algaval kahepäevasel internetivabaduse koalitsiooni kõrgetasemelisel konverentsil “Vaba ja turvaline internet kõigile” kohtub ligi 400 osalejat enam kui 50 riigist. Konverentsil arutatakse, kuidas tagada vaba ja turvalise interneti areng ka tulevikus.
Välisminister Urmas Paet rõhutas, et Eestile on internetivabadus inimõiguste lahutamatu osa.
„Turvalisus ja vabadus ei ole interneti puhul teineteist välistavad mõisted,“ ütles välisminister.
“Eesti on praegu internetivabaduse koalitsiooni eesistuja, millest tulenevalt on meil suur võimalus, aga ka ülesanne juhtida 23 riigist koosneva ühenduse tööd. Peame ühiselt seisma selle eest, et omavahelise tiheda koostöö tulemusel oleks olemas valmisolek toetada ja kaitsta internetivabadust maailma eri paigus,“ lisas Paet.
Esmaspäeval Tallinnas algaval koalitsiooni aastakonverentsil võtavad sõna üle kümne internetivabadust toetava riigi ministri ja kõrgetasemelise esindaja üle maailma.
Konverentsil osalevad Eesti president Toomas Hendrik Ilves, välisminister Urmas Paet, Gruusia president Giorgi Margvelashvili, Rootsi välisminister Carl Bildt, Hollandi välisminister Frans Timmermans, Keenia spiiker David Ekwee Ethuro, Nigeeria välisminister Viola Adaku Onwuliri, Kanada välisminister John Baird, Mongoolia välisminister Luvsanvandan Bold, UK eurominister David Lidington, Iiri infoühiskonna riigiminister Fergus O’Dowd, Soome välisminister Erkki Tuomioja, Uus-Meremaa telekommunikatsiooni minister Amy Adams ning Tansaania e-valdkonnaga tegelev minister Makame Mbarawa.
Esinejate seas on ka ÜRO väljendusvabaduse eriraportöör Frank La Rue ning OSCE meediavabaduse volinik Dunja Mijatovic. Erasektori seisukohti esindavad teiste seas Google’i asepresident ja interneti üks loojaist Vint Cerf ning Richard Allan, kes on Facebooki avalike suhete asepresident Euroopas, Lähis-Idas ja Aafrikas. Globaalsetest vabaühendustest võtavad teiste seas sõna Eileen Donahoe, kes on Human Rights Watch globaalsete küsimuste direktor ning Frederick Donck, kes on Interneti Kogukonna (ISOC) Euroopa büroo juht.
Arutelude tulemusena soovivad internetivabaduse koalitsiooni liikmed ühiselt heaks kiita soovitused, kuidas tagada see, et online-vabadused jääksid internetivalitsemise mudelite keskseks ja loomupäraseks põhimõtteks ka tulevikus.
Konverentsi otseülekannet on esmaspäevast alates võimalik vaadata siit: www.freedomonline.ee
Internetivabaduse koalitsioon sai alguse 2011. aastal Haagis toimunud internetivabaduse konverentsil Hollandi välisministeeriumi eestvedamisel. Praeguseks on koalitsiooni liikmete arv kasvanud 23 riigini. Lisaks Eestile kuuluvad sinna Austria, Kanada, Tšehhi, Prantsusmaa, Ghana, Iirimaa, Keenia, Maldiivid, Mehhiko, Mongoolia, Holland, USA, Suurbritannia, Rootsi, Costa Rica, Soome, Tuneesia, Läti, Saksamaa, Gruusia, Moldova ja Jaapan. Internetivabaduse koalitsiooni eesmärk on kaitsta ja edendada maailmas internetivabadust ning kujundada sellest aluspõhimõttest lähtudes rahvusvahelisi otsuseid.