Isadepäeva konverents: isaduse kvaliteet määrab Eesti riigi püsimajäämise
Täna kell 13-17 toimub Tallinna Ülikoolis isadepäevale pühendatud konverents „Kuidas saada isaks?“, kus püütakse leida vastuseid küsimustele, mida ühiskond mehelt ja isalt ootab, millised on meeste suurimad hirmud, väljakutsed aga ka rõõmud isaks saamisel. Konverentsi avab kaitseminister Urmas Reinsalu, sõna saavad mitmed arstid ja arvamusliidrid.
„Eesti ühiskonnas on isadust liiga vähe – igas peres võiks olla kolm last, et meie riik kestaks ja eestlus püsiks,” rääkis kaitseminister Urmas Reinsalu. “Kuidas saada isaks?” on küsimus, millel on laiem tähendusväli. Lisaks isaks saamisele on vaja isa olla ja selleks jääda. See, et 60% Eesti lastest sünnib väljaspool abielu, on kurb. Isad peaksid oma perekonna eest seisma ja vastutama. Kui isa pakub emale turvatunnet, sünnib ka rohkem lapsi ja ühiskonna tee homsesse on helgem.“
„Isadepäev on kogu pere pidu, kuid ka õige hetk, et kutsuda isasid üles olema aktiivsed lapsevanemad,” lisas Urmas Reinsalu.
„Konverentsil käsitletakse mitmeid isadusega seotud probleeme, kuid neist üks pakilisemaid on ilmselt see, et nii paljud Eesti mehed on täna sunnitud pere paremaks ära elatamiseks otsima tööd välismaalt. See aga tähendab tuhandeid igapäevaselt isa eeskuju ja läheduseta kasvavaid lapsi, rääkimata laastavast mõjust peresuhtele,“ sõnas konverentsi peakorraldaja, SA Väärtustades Elu juhatuse esimees Kaia Kapsta.
„Katkisest perest või ka isa eeskujuta lastel võib oma tulevastes suhetes olla oluliselt rohkem probleeme ning neil võib jääda puudu turvatundest, mis on tähtis oma pere loomiseks,“ sõnas Kaia Kapsta. „Seega võiks öelda, et isaduse nii-öelda kvaliteet – see, et meie mehed tahaksid, oskasid ja et neile ka antaks võimalus hea isa olla – on tegelikult palju laiem sotsiaalne ja ka riiklik probleem.“
Ämmaemand Ingrid Kaoküla räägib konverentsil sellest, mida isad sünnitusmajas näevad – milliste ootustega sinna tulevad ja milliste mõtetega lahkuvad. „Minu sõnum on see, et mehed on tugevamad ja sünnitusel suuremad abilised kui arvata osatakse,“ märkis Ingrid Kaoküla. „Kindlasti ei tohiks meest sünnitusele kaasa sundida, kui ta seda üldse ei taha, siis võib temast olla rohkem kahju kui kasu. Valdav enamik mehi on sünnituse juures naisele siiski suureks toeks. Mehe kui tugiisiku ülesanne on aidata leida õige hingamine ja mugav asend ning sageli on ta vahendajaks meditsiinilise personali ja sünnitaja vahel, kuna naine ei suuda sellises olukorras alati ise tähtsaid otsuseid vastu võtta.“
Kaoküla sõnul on sünnitus pereks kasvamise protsess ja hirmud mehe seksuaalse huvi kadumisest peale sünnitust on pigem müüt. „Enamasti suhtuvad mehed sünnitusse ikkagi kui täiesti loomulikku protsessi ja olen saanud ka sellist tagasisidet, et tegemist on täiesti erilise ja elu võimsaima kogemusega,“ märkis Ingrid Kaoküla.