1. Avaleht
  2. Kultuur
  3. Film
  4. Jancis improviseerib heli tummfilmile „Ménilmontant“
Jancis improviseerib heli tummfilmile „Ménilmontant“

Jancis improviseerib heli tummfilmile „Ménilmontant“

Rainer Jancis
Rainer Jancis

9. novembril jõuab Kultuurikatlas esmakordselt eesti publikuni Dimitri Kirsanoffi 88 aasta tagune tummfilm “Menilmontant”.

Prantsuse kultuurifestivali ACCORD! 2014 ja Kultuurikatla Stalker Festivali koostööna toimub eesti filmiloos oluline sündmus – täispikkuses linastub eesti päritolu režissööri Dimitri Kirsanoffi tummfilm “Menilmontant”. Filmi kadunud partituuri asemel loovad kohapeal improviseerides heli prantslasest löökpillimängija Lê Quan Ninh ning ansambli Metro Luminal asutaja Rainer Jancis.

Tummfilm „Ménilmontant“ jõudis esmakordselt publiku ette 1926. aastal ning tõi Dimitri Kirsanoffile laiema tuntuse Pariisi avangardistlikul filmimaastikul. Kuigi Kirsanoff ja tema film on prantslastele tuntud filmiklassika, pole Eestis tema siinsele päritolule just väga palju tähelepanu pööratud. Dimitri Kirsanoff sündis 1899. aastal Tartus ning lõpetas seal kooli, peale Esimest maailmasõda elas ja töötas ta aga peamiselt Pariisis. Balti Filmi- ja Meediakooli audio-ja visuaalkunsti lektor Dirk Hoyeri sõnul oli tegemist väga andeka ja oma ajast ees olnud režissööriga. Dirk Hoyer on öelnud: “Film „Ménilmontant“ on Dimitri Kirsanoffi võtmeteos, mis annab hästi edasi režissööri oskuse limiteeritud eelarve ja piiratud tehniliste võimaluste juures kaamerat innovaatiliselt rakendada, luues tolle aja kohta visuaalselt suurepärase teose”.

Tummfilm „Ménilmontant“ koosneb staatilistest kaadritest, kombineerides nõukogude stiilis montaaži, käsi-kaameraga filmimise eripära ning lüüriliselt seatud staatilised võtted. Filmi keskmes on Pariisi töölisklassi perekonna kaks õde, kelle eluteed peale vanemate mõrva lahku lähevad, kuid siis teatud asjaoludel uuesti kokku saavad.

Filmile loovad improviseerides heli Pariisis tegutsev löökpillimängija Lê Quan Ninh ning Rainer Jancis Eestist.

Hetk filmist
Hetk filmist

Ninh’i suureks kireks on improvisatsioon ning muusik kuulub improvisatsiooni organiseerimise ja arendamisega tegelevasse ühendusse Association la Flibuste, olles ühtlasi selle asutajaliige aastal 1992. Rainer Jancis on eesti helilooja ja muusik, kes on eelkõige tuntud kui populaarse rock-ansambli Metro Luminal asutaja. Rainer on mänginud veel ansamblites Felis Ultramarinus, Ükskõik, Modern Ethic ning kirjutanud muusika Ilmar Raagi filmile „Mina olin siin“.

Film jõuab Eestisse filmi koopia restaureerinud Prantsuse Kinoarhiivi vahendusel, ning Tallinna Ülikooli Balti Filmi- ja Meediakooli õppejõu Dirk Hoyeri algatusel. Sündmus toimub Prantsuse kultuurifestivali ACCORD! 2014 (Prantsuse Instituut Eestis) ja Stalker Festivali (SA Tallinna Kultuurikatel) koostöös.  Prantsuse kultuurifestivali ACCORD! 2014 sündmused leiavad tee publikuni väga erinevate kanalite ja sündmuste kaudu kogu novembrikuu jooksul. Stalker festival toimub 5.-6. detsembril Kultuurikatlas.

Dimitri Kirsanoffi tummfilm „Ménilmontant“ eesti esilinastust Kultuurikatlas 9. novembril kell 19.00.

Piletid on müügis Piletilevis!

 

Head Uudised GoodNews