1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. Jõgeval tähistakse raudtee kui linna tuiksoone väärikat aastapäeva
Jõgeval tähistakse raudtee kui linna tuiksoone väärikat aastapäeva

Jõgeval tähistakse raudtee kui linna tuiksoone väärikat aastapäeva

1949. aastal valminud Jõgeva jaamahoone. Praegune Jõgeva majandusühistu kauplus
1949. aastal valminud Jõgeva jaamahoone. Praegune Jõgeva majandusühistu kauplus

21. augustil tähistatakse Jõgeval atraktiivselt ja mitmekülgselt Tapa –Tartu raudtee 140. aastapäeva.  Eesootavatest sündmustest  ja raudteest kui Jõgeva linna tuiksoonest rääkis Heade Uudiste portaalile Jõgeva linnapea Raivo Meitus.

Mis on Tapa-Tartu raudtee 140. aastapäeva tähistamise kõrghetkeks Jõgeval?

„Raudtee aastapäev on Jõgeval rahva ja kogukonna koosolemise päev. Kui muidu jagab raudtee linna tinglikult kaheks, siis sel päeval toovad rööpad kokku – Jõgeval avavad oma uksed kodukohvikud, mida jagub mõlemale poole raudteed. Ühe põnevama kohvikuna saab välja tuua “Jaama Puffeti”. Sealne pererahvas avab kohviku raudteelaste majas, mis tähistab samuti oma 140. sünnipäeva.

Osade külastajate jaoks võib aga kõrghetkeks olla neljameetrise kiikingu kiigega taeva alla lendamine. Kui kella kahe paiku suurelt rongilt saabujaid tervitatakse “kolmekordse tuššiga”, mida Kaitseliidu Jõgeva maleva ja Torma valla ühisorkester nende tervituseks mängib, siis väikesed reisihuvilised saavad linnatänavatel sõita lasterongiga. Raudteele pühendatud päevale paneb võimsalt mürtsuva punkti Kaitseväe orkester. Lisaks avatakse 23. augustil Betti Alveri muuseumis näitus vanadest raudteejaamadest.“

Jõgeva jaamahoone 1923 aastal ( hävis II Maailmasõjas)
Jõgeva jaamahoone 1923 aastal ( hävis II Maailmasõjas)

Kuidas on raudtee läbi aegade Jõgeva ajalugu ja arengut mõjutanud?

„Raudtee vormis kunagisest asulast linna. Jõgeva areng linnaks saigi võimalikuks tänu Tapa-Tartu raudtee ehitamisele 1870ndatel aastatel. Esimene rong jõudis Tapalt läbi Jõgeva  Tartusse vana kalendri järgi 21. augustil 1876. Jõgeva on ajalooliselt üks raudtee tähtsamaid sõlmpunkte – kunagine kaubanduskeskus, tööstusettevõtete ja käsitööliste asukoht. Rongiliikluse arenedes paranesid Jõgeva ettevõtjate kaubasaamise ja saatmise võimalused, siia tuli uusi elanikke ning kohalikud said laia maailma sõita.“

Mida tähendab raudtee tänasele Jõgevale?

„Tänapäevalgi võib raudteed nimetada Jõgeva elu tuiksooneks. Jõgeval on suurlinnade Tartu ja Tallinnaga hea rongiühendus. Rongiga reisijate arv on pärast uute reisirongide kasutuselevõttu teinud Jõgeval suure hüppe, päevas läheb siit peale või tuleb maha üle 400 reisija. Praegu käivad Jõgeva raudteeümbruses ehitustööd. EL projekti abiga muutub raudteepeatuse ümbrus liiklejale turvalisemaks ning hõlpsamalt ligipääsetavamaks. Autoga liikumine seotakse mugavalt ühistranspordiga: autojuhtidel on võimalus jätta oma sõiduk parklasse ja suunduda rongiga edasi Tartusse või Tallinnasse. Mugav rongiliiklus on loonud head võimalused külastajate – ja miks ka mitte uute elanike – Jõgevale meelitamiseks.“

Jaan-Ivo Lukas

Head Uudised GoodNews