1. Avaleht
  2. Kultuur
  3. Jutuvestmisfestival Ööbikuööd on varsti käes!
Jutuvestmisfestival Ööbikuööd on varsti käes!

Jutuvestmisfestival Ööbikuööd on varsti käes!

Eesti Rahvakultuuri Keskuse jutuvestmisfestival Ööbikuööd on pärimuslike lugude, muusika ja maagilise miljöö festival, mis ootab külalisi 11. ja 12. mail Rõuges. Sellel aastal saab kuulda lugusid emadusest ja emahoolest, loomades, loodusest, puutööst ja veel paljust muust.

Jutuvestmisfestival toimub tänavu emadepäeva nädalavahetusel ja seda emade jaoks väga sümboolses kohas Rõuges. Nimelt asub just seal Eesti Ema monument. Kahepäevase tasuta festivali esimene päev on loodud mõeldes just erinevatele sihtgruppidele (emad, vanaemad, isad, noored, täiskasvanud, aktiivse looduse nautlejad, käsitöölised, rahvamuusika sõbrad, akadeemikud). Teine päev on aga looduse väärtustajale ja aktiivsele festivali külastajale.

„Püüame iga aasta midagi uut pakkuda. Sellel aastal toob festival külastajani jutud emadest, vanaemadest, ägedatest naistest ja toonitab, et loomariigis ei maksa emastega jännata. Lugudele pakuvad lusti erinevad ansamblid ning garanteerime ka jalakeerutamise võimalust,“ ütles Eesti Rahvakultuuri Keskuse suulise pärandi spetsialist Kadri Suits. Lisades, et Rõuge maalilises keskkonnas pajatavad jutte oma valdkonna korüfeed Lauri Õunapuu, Polina Tšerkassova, Erki Kari Kaikkonen jpt.

Sellel aastal toob festival külastajani jutud emadest, vanaemadest, ägedatest naistest ja toonitab, et loomariigis ei maksa emastega jännata.

„Esimest korda saab kuulda lugusid ka religiooni teemal. Näiteks peab Tartu Ülikooli usuteaduskonna juht Roland Karo Ööülikoolis loengu vägevatest naistest religiooni ajaloos. Ööülikooli teise salvestuse külaliseks on noor, etnoloog-folklorist Epp Tamm, kes taaselustab vanaemade vaimse pärandi. Kuna eestlasi peetakse ka metsarahvaks, siis selle teema toob oma juttudesse kindlasti Meelis Kihulane ehk Edev Eremiit, Vahur Sepp ja Valdur Mikita, aga nende kõikide teemades on aukohal ema või emased. Aleksei Turovski näiteks oma jutus „Emmedel on tõsi taga” tõestab veenvalt, et loomariigis ei maksa iial emastega jännata,“ lisas Suits.

Esimest korda saab kuulda lugusid ka religiooni teemal.

Peale toredate juttude hoiab festivalil tuju üleval väga populaarne noorte folklooriansambel Uurikad, neli kõige viisakamat härrasmeest oma vikerviisidega ansamblist Mäeotsa kapell ning ansambel Wänt ja Wõll, kelle repertuaari ilmestavad anekdoodid ja toredad jutud elust enesest.

Festivali teisel päeval saab Ööbikuorus matkata ja nautida linnulaulu koos giidiga. „Kotkaklubi Võrumaa koordinaator Margit Päkk tunneb praktiliselt igat linnuriigi häälekest ning varahommik on kõige sobivam aeg linnulauluretkedeks,“ täpsustab Suits.

  • Jutuvestmisfestivali Ööbikuööd korraldab Eesti Rahvakultuuri Keskus ja sündmust võõrustab Rõuge rahvamaja, Rõuge põhikool, Mägilaste maja ja Rõuge forell.
  • Ööbikuööde festivali idee on jutuvestmise, kui ajatu ja olulise kultuurilise nähtuse tähelepanu keskpunkti toomine ja elava pärandi vahetu kogemine jutuvestmise kõikvõimalikes vormides.
  • Rohkem infot esinejate ja lugude kohta leiab festivali lehelt.
Head Uudised GoodNews