1. Avaleht
  2. Kultuur
  3. Kultuuripeegel
  4. Juulikuus vallutab Pärnu Põhjamaade kunstinädal
Juulikuus vallutab Pärnu Põhjamaade kunstinädal

Juulikuus vallutab Pärnu Põhjamaade kunstinädal

Juulikuus vallutab Pärnu Põhjamaade kunstinädal, mis sel korral keskendub Põhjamaade kunstile. 22.-30. juulini vältava festivali peateema on “Hing või hingetus” ning pakub kuraatori Norra päritolu kunstnik Marita Isobel Solberg (MaRa) silmade läbi vaadet meie olemusse – millised me tegelikult oleme ja milline on aeg, milles me elame.

MaRA on (s 1977) Norra muusik, kunstnik ja loitsija, kes keskendub performance-ja helikunstile ning installatsioonile. MaRA esivanemate juured pärinevad paljudest põhjapoolsetest rahvastest: saami, rootsi, kveeni, karjala ja soome. Kunstnik on  kasvanud keskkonnas, mis on lähedalt seotud looduse, käsitöö ja hooajatööga, mistõttu on ta uurinud väljendamisvõimalusi läbi kunsti ja erinevate muusikažanride. Tema projektide ühiseks nimetajaks on esitada väljakutseid nii publikule kui ka iseendale, püüda jõuda tuumani ja luua vibratsioone, millel on tagasilöök.

Põhjamaade kunstinädala sündmused koonduvad Pärnu avalikku ruumi ja Loovlinnakusse, mis avati eelmisel aastal Pärnu ajaloolises õllevabrikus (Suur-Jõe 10, Pärnu). Sel aastal avas uksed Loovlinnaku Suvegalerii ning tiheda rahvusvahelise suveprogrammi omapäraks on eri loovinstitutsioonide süntees.

Pärnu Loovlinnaku eestvedaja ja legendaarse performance grupi Non Grata asutajaliige Al Paldroki sõnul on loovlinnak just praegu avastamist väärt pärl. “Kui enamustes loomelinnakutes üle maailma on esialgsele kooslusele nime andnud loovtegevus asendunud suures osas hipsterliku tarbimiskeskonnaga, siis Pärnu Loovlinnakut juhivad loovinimesed ise, mitte kinnisvarategelased ja haldusfirmad. Eelmisest aastast alustasid ajaloolise õlletehase ruumides tööd siiditrüki, raamatukirjastuse, maali ja luuleraadio stuudiod, avatud on rahvusvaheline kunstiresidentuur nii pikemaajalistele, kogu suve vältavatele residentuuridele kui ka lühiajalistele külalistele, kes töötavad Pärnus nädala või kuu kaupa,” selgitab Al Paldrok.

Pärnu kunstinädal tutvustab kunstimaastiku värskemad suundumusi, Eesti ja Põhjamaade  kunstnike loomingut ning pakub harivat meelelahutust tervele perele. Kunstinädalate ajalugu ulatub aastakümnete taha, alates 2016. aastast toimuvad need aga Nordic Baltic Art Center NOBA eestvedamisel ning sel aastal koostöös Loovlinnak MTÜ-ga. Selleaastase Pärnu kunstinädala programm sünnib koostöös suvepealinna kohalike kunstiasutustega ning Pärnu Linnavalitsuse ja Nordisk Kulturfondi toel.

Kunstinädala raames saab kõigele sellele ja veel avastamata Pärnu Loovlinnakule pilgu peale heita. Täpsem info veebis www.kunstinadal.ee ja Facebookis.

Pärnu Põhjamaade kunstinädalal osalevad lisaks kohalikele kunstnikele Roi Vaara, Irma Optimisti, Michel Ruths, Janika Herlevi, Jyrki Riekki, Aarno Rankka, Juho Pösilö Pöysti, Risto Puurunen, Timo Viiulainen, Joni Kärkkäinen, Cleaning Women, Soomest, Marita Isobel Solberg, Trond Ansten, Steinar Stensen, Arnfinn Killingtveit, Isabella Vik Norrast, Morgan Schagerberg, Ketter Raudmets ja Peter Rosvik Roostist, Rasmus Dano, Lars Grenaae, Hanne Ravn Taanist, Magnús Logi Kristinsson Islandilt, Hansina Iversen Fääri saartelt jt.

Head Uudised GoodNews