Avaleht Toit Koolitoit muutub Tartu õpilaste jaoks mahedamaks ja keskkonnasõbralikumaks
Koolitoit muutub Tartu õpilaste jaoks mahedamaks ja keskkonnasõbralikumaks

Koolitoit muutub Tartu õpilaste jaoks mahedamaks ja keskkonnasõbralikumaks

Alates septembrist asub kahes kolmandikus Tartu üldhariduskoolides toitlustama Daily nime all tegutsev Baltic Restaurants Estonia AS, kes toob ühes toitlustaja vahetusega kaasa mahetoidu suurema osakaalu, pakendivaba koolipuhveti ning energiasäästlikumad köögiseadmed.

Kevadel Tartu linna koolidele toitlustamisteenuse osutamise hanke võitnud Baltic Restaurants Estonia AS kolib õppeasutustesse sisse alates augusti keskpaigast. Köögid sisustatakse keskkonnasõbralike seadmetega, mille kogumaksumus on ligi üks miljon eurot. „Kuna uutesse tööruumidesse kolimise ajavahemik on lühike, on tegu logistilise väljakutsega, ent tulemus on seda väärt, kuna saame panustada koolide süsinikujalajälje vähendamisse ning rohepöörde elluviimisse,” sõnas Baltic Restaurants Estonia tegevjuht Aaro Lode. Välja vahetatakse erinevad külm- ja kuumköögiseadmed ning võrreldes seniste seadmetega tuleb kooliköökide energia kokkuhoid märkimisväärselt suurem, kuna uued seadmed põhinevad uuematel tehnoloogiatel. „Ainuüksi induktsioonpliitidele üleminek hoiab kokku 50% energiat, kuna need on energiatõhusamad kui seni koolides kasutusel olnud elektripliidid. Ka uued külmseadmed on kõrgema energiaklassiga ning kasutavad uuemat, keskkonnasõbralikumat gaasi,” kirjeldas Baltic Restaurants Estonia müügi- ja turundusjuht Tiiu Endrikson.

Kui seni oli vähemalt viiendik Tartu koolitoidust valmistatud mahetoorainest, siis alates septembrist moodustab mahetoit 11 koolis toidust üle poole. „Juba praegu valmistatakse kõik lastele pakutavad toidud kooliköökides kohapeal ning neis ei kasutatata ühtegi poolfabrikaati, ent nüüd tõuseb ka orgaanilise toidu osakaal. Mahetoidu määr hakkab jääma 50–80% vahemikku, mis toetab meie eesmärki pakkuda õpilastele kvaliteetset, võimalikult vaheldusrikast, täisväärtuslikku ja tervislikku toitu,” kommenteeris Lode. Samas tõdes ettevõtte juht, et riigil ja kohalikel omavalitsusel tuleb jätkuvalt tähtsustada koolitoidu lisatoetust, et tõsta ka kohaliku toidu osakaalu menüüs ning tagada koolitoidu kvaliteedi jätkusuutlik tõus. „Kahetsusväärselt on regionaalministri otsus koolipiimatoetust kärpida sellele vastupidine käitumine,” tõdes Lode.

Tartu linnas on kokku 31 üldhariduskooli, kellest Baltic Restaurants Estonia AS tegutses seni kaheksas: Tartu Descartes’i koolis, Tartu Kristjan Jaak Petersoni gümnaasiumis, Ilmatsalu koolis, Tartu Mart Reiniku koolis, Tartu Miina Härma gümnaasiumis, Tartu Tamme gümnaasiumis, Tartu Tamme koolis ja Tartu Veeriku koolis. Alates sügisest pakub ettevõte toitlustust ka Tartu Herbert Masingu koolis, Tartu Jaan Poska gümnaasiumis, Hugo Treffneri gümnaasiumis, Tartu Annelinna gümnaasiumis, Tartu Forseliuse koolis, Tartu Kivilinna koolis, Tartu Hansa koolis, Tartu Raatuse koolis, Tartu Variku koolis ja Tartu Karlova koolis.

  • Daily nime all tegutsev Baltic Restaurants Estonia AS on Eesti suurim koolitoitlustaja, kes pakub alates uuest õppeaastast toitlustust 85 koolis ja 60 koolipuhvetis üle Eesti.