Kosmopark, WOW! keskus ja Noblessneri virtuaalreaalsuse keskus saavad toetust
Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus otsustas rahuldada põhitaotlused ning toetada rahvusvaheliste pereturismi atraktsioonide toetusmeetmest Kosmopargi rajamist Põltsamaal, WOW! keskust Kuressaares ning Noblessneri virtuaalreaalsuse keskust Tallinnas.
Eesmärk on luua põhjuseid kauemaks Eestisse jääda
EASi turismiarenduskeskuse direktori kohusetäitja Annely Vürmer avaldas lootust, et uued lähiaastatel valmivad atraktsioonid Tallinnas, Põltsamaal ja Kuressaares aitavad veelgi enam välisturiste Eestit külastama meelitada. „Need aastaringselt avatud olema hakkavad atraktsioonid pakuvad tegevust pikemaks ajaks, mis tähendab, et luuakse põhjuseid Eestisse kauemaks jääda ning ka piirkonna teiste atraktsioonidega tutvuda,“ sõnas Vürmer. „Naaberriikidele lähedal asuvad atraktsioonid võiksid reisijaid peredega siia meelitada ka pikemate pühade ajal ning kasvatada turismitulusid just madalhooajal,“ lisas ta. Näiteks reisib suvel Eestisse koos alla 15-aastaste lastega 23% välisturistidest ning talvel vaid 8%. Seejuures Lätist pärit reisijatest käivad Eestis 50% suvel ning 6% talvel.
Naaberriikidele lähedal asuvad atraktsioonid võiksid reisijaid peredega siia meelitada ka pikemate pühade ajal ning kasvatada turismitulusid just madalhooajal.
Enam kui pooled Kosmopargi atraktsioonidest on arendatud välja unikaalsetena
„Põltsamaale rajatav Kosmopark on aastaringselt tegutsev kosmoseteemaline elamuspark, kuhu paljude temaatiliste atraktsioonidega kõrval püstitatakse ka Eesti esimene vertikaalne tuuletunnel, kus saavad lendamist proovida nii lapsed kui täiskasvanud,“ selgitas projekti eestvedaja Raul Lättemägi. „Kõik Kosmopargi atraktsioonid on kosmoseteemalised ja pakuvad külastajatele kõrguse, kaalu ja gravitatsiooniga seotud tegevusi. Jagub nii vaimseid, füüsilisi kui virtuaalreaalseid väljakutseid. Enam kui pooled atraktsioonidest on arendatud välja unikaalsetena – neid on võimalik kogeda ainult Kosmopargis,“ kirjeldas Lättemägi.
„Kosmopargist ei puudu ka tuubitoidukohvik, sest just Põltsamaa on üks neist paikadest maailmas, kus toodeti tuubitoitu esimese kosmoseriigi kosmonautide jaoks,“ sõnas ta. Lisaks ootavad elamuspargis külastajat erinevad hariduslikud õpitoad ja temaatilised väljapanekud. Kosmopark on plaanis avada 2019. aasta sügisel. Arendaja eesmärk on võõrustada kaks aastat pärast projekti käivitamist 60 000 külastajat, kellest pooled oleksid väliskülastajad.
Kosmopargist ei puudu ka tuubitoidukohvik, sest just Põltsamaa on üks neist paikadest maailmas, kus toodeti tuubitoitu esimese kosmoseriigi kosmonautide jaoks.
WOW! Keskuses on võimalus kõndida vihmas märjaks saamata ja ronida tühjuses
„WOW! Keskuse märksõna on maailma illusoorsus. Illusioone loovad eksponaadid – võimalus kõndida vihmas märjaks saamata, ronimine tühjuses, vee all olemine. Planetaarium-sündmustesaalis on 4D kino, võimalus korraldada seminare, kontserte, eriprogramme kuni 60 inimesele. WOW! Keskus on atraktsioon, mis on nii sise- kui väliskülastajatele aastaringselt ja ilma eelneva broneeringuta avatud ning pakub eristuvat ning meeldejäävat külastuselamust kõigile pereliikmetele. Igas atraktsiooni kontseptsiooni elemendis alates arhitektuursest lahendusest, ekspositsioonist kuni külastajateekonna disainini taotletakse eristumist, kõrget kvaliteeti, ootuste ületamist ning üllatamist – kokkuvõttes vau-efekti,“ selgitas WOW! Keskuse arendaja Tullio Liblik. WOW! Keskus Kuressaares plaanitakse avada 2020. aasta mais. Avamise järgselt on plaanis kahe esimese aasta jooksul võõrustada hinnanguliselt 70 000 külastajat, kellest ligi 25 000 oleksid väliskülalised.
Pereturismi atraktsiooniga „Uuesti tulevikku“ viiakse külastaja sajanditagusesse aega ja salajasse tehasesse, mis katsetab tulevikutehnoloogiaid
Pereturismi atraktsioon „Uuesti tulevikku“ rajatakse Tallinnasse Noblessneri Valukoja hoonesse. See on Euroopas unikaalne virtuaalreaalsuse (VR) elamuskeskus, mille keskne idee on luua VR seadmete vahendusel meelelahutuslik eksperimentaarium, mida külastaks aastas hinnanguliselt kuni 120 000 inimest, kellest ligi 60% oleksid välisturistid.
„Külastaja viiakse temaatiliselt sajanditagusesse aega salajasse tehasesse, mis katsetab tulevikutehnoloogiaid. Nende katsete aluseks on toonased teadmised füüsikast ja mateeriast ning ka fantaasia. Ekspositsiooni arendamisel lähtutakse tolle aja tehnikasaavutustest ning väljapanekul on ka hulk käed-külge eksponaate,“ lausus atraktsiooni projektijuht Ahto Ader. „Salajane allveelaevatehas ju Noblessner oligi. Atraktsiooni temaatika arendamise allikas on piirkonna tegelik ajalugu, fantaasia ja tööstusrevolutsioonile järgnenud optimism, et kõik on võimalik,“ lisas ta. Külastajad läbivad atraktsioonil elamuspunkte ning lahendavad ülesandeid. Saadud tulemusi on võimalik võrrelda teiste külastajatega. Kokku saab läbida 25 elamuspunkti, neist 12 on VR elamused. Atraktsioon on plaanis avada 2019. aasta juulis.
Atraktsiooni temaatika arendamise allikas on piirkonna tegelik ajalugu, fantaasia ja tööstusrevolutsioonile järgnenud optimism, et kõik on võimalik.
Praegu jätkub veel kolme pereturismiatraktsiooni põhitaotluste menetlus: Tallinna Loomaaia projekt „Pilvemets“, SA Eesti Meremuuseumi projekt Paksu Margareeta arendamine kaasaegseks perekeskseks muuseum-külastuskeksuseks ning Mellson Grupi projekt „Kogu pere külastuskeskus Sea Star/Meritäht“.