1. Avaleht
  2. Kultuur
  3. Film
  4. Kultuurikatlas linastub tummfilm „Ménilmontant“
Kultuurikatlas linastub tummfilm „Ménilmontant“

Kultuurikatlas linastub tummfilm „Ménilmontant“

Pilt 29. novembril linastub eesti päritolu režissööri Dimitri Kirsanoffi tummfilm „Ménilmontant“, mis jõudis esmakordselt publiku ette 1926. aastal, tõi Dimitri Kirsanoffile laiema tuntuse Pariisi avangardistlikul filmimaastikul. Kuigi Kirsanoff ja tema film on prantslastele tuntud filmiklassika, ilmnesid tema eesti juured alles nüüd. Dimitri Kirsanoff sündis 1899. aastal Tartus ning lõpetas seal kooli, peale Esimest maailmasõda elas ja töötas ta aga peamiselt Pariisis. Pariisis resideerunud geeniuse eesti päritolu avastas juhuslikult Balti Filmi- ja Meediakooli audio-ja visuaalkunsti lektor Dirk Hoyer, kelle sõnul oli tegemist väga andeka ja oma ajast ees olnud režissööriga.

Tummfilm „Ménilmontant“ koosneb staatilistest kaadritest, kombineerides nõukogude stiilis montaaži, käsi-kaameraga filmimise eripära ning lüüriliselt seatud staatilised võtted. Filmi keskmes on Pariisi töölisklassi perekonna kaks õde, kelle eluteed peale vanemate mõrva lahku lähevad, kuid siis teatud asjaoludel uuesti kokku saavad.

Pilt 3Tummfilmi kadunud partituuri asemel loovad kohapeal improviseerides heli prantslasest pianist ja perkussionist Lê Quan Ninh ning ansambli Metro Luminal asutaja Rainer Jancis Eestist. Lê Quan Ninh’i suureks kireks on improvisatsioon ning muusik kuulub improvisatsiooni organiseerimise ja arendamisega tegelevasse ühendusse Association la Flibuste, olles ühtlasi selle asutajaliige aastal 1992. Rainer Jancis on eesti helilooja ja muusik, kes on eelkõige tuntud kui populaarse rock-ansambli Metro Luminal asutaja. Rainer on mänginud veel ansamblites Felis Ultramarinus, Ükskõik, Modern Ethic ning kirjutanud muusika Ilmar Raagi filmile „Mina olin siin“.

Film jõuab Eestisse filmi koopia restaureerinud Prantsuse Kinoarhiivi vahendusel, ning Tallinna Ülikooli Balti Filmi- ja Meediakooli õppejõu Dirk Hoyeri algatusel. Sündmus toimub Prantsuse kultuurifestivali ACCORD! 2014 (Prantsuse Instituut Eestis) ja Stalker Festivali (SA Tallinna Kultuurikatel) koostöös.

Prantsuse kultuurifestivali ACCORD! 2014 sündmused leiavad tee publikuni väga erinevate kanalite ja sündmuste kaudu kogu novembrikuu jooksul. ACCORD! 2014 programm avalikustatakse 27. oktoobril. Stalker festival toimub 4.-6. detsembril Kultuurikatlas.

Piletid saadaval Piletilevist.

Head Uudised GoodNews